Şizofreni, şizoafektif bozukluk ve paranoid bozukluk tanısı olan hastalarda kombine antipsikotik ve tek antipsikotik kullananların metabolik parametrelerinin karşılaştırılması
Schi̇zophreni̇a, schi̇zoaffecti̇ve di̇sorder and paranoi̇d di̇sorders comparison of patients with diagnosis and only anti̇psychoti̇c anti̇psychoti̇c combi̇nati̇on of the metaboli̇c parameters
  1. Tez No: 431680
  2. Yazar: ŞEYMA GÜL BÖKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK UĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, tekli veya kombine antipsikotik kullanan ve yeni tanı almış bir grup şizofreni ve diğer psikotik bozukluk gruplarında yer alan hastalarda bazı metabolik parametrelerin araştırılmasıdır. Konya Eğitim Araştırma Hastanesi ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri kliniğine 2010-2013 yılları arasında başvuran hastalardan kriterlere uyan 204 hasta dahil edildi. Hastalar yeni tanı alanlar (S:75), kombine AP ilaç kullananlar (S:66) ve tek AP ilaç kullananlar (S:63) olarak 3 gruba ayrıldı. Hastaların sosyodemografik verileri ve BMI değerleri hesaplanarak kaydedildi. Hastaların hemogram, AST, ALT, HDL, LDL, trigliserid, prolaktin ve AKŞ düzeylerine bakıldı. Gruplar arası karşılaştırmalar yapıldı. Çalışmamızda tedavi alan-almayan grup karşılaştırıldığında, tedavi alan grupta wbc, neutrofil, AKŞ, LDL, total kolesterol ve trigliserid düzeyi tedavi almayan gruba göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Yeni tanı alanlarla kombine antipsikotik alan grup kıyaslandığında, kombine antipsikotik kullananlarda hipertrigliseridemi, hiperkolesterolemi, LDL yüksekliği ve hiperglisemi oranları anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Yeni tanı alanlarla tek antipsikotik kullananlar kıyaslandığında ise tek antipsikotik kullananlarda hiperkolesterolemi ve hiperglisemi oranları anlamlı derecede yüksek idi. Tek antipsikotik kullanan grupla kombine antipsikotik kullanan grup karşılaştırıldığında, kombine antipsikotik kullananlarda LDL ve trigiliserid yüksekliği olanların oranları ile platelet düşüklüğü olanların oranı anlamlı derecede yüksek bulunmuşken tek anipsikotik kullananlarda hemoglobin düşüklüğü olanların ise oranı anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Bulgularımız göstermektedir ki, şizofreni ve diğer psikotik bozukluk gruplarında yer alan hastalar, hastalığın doğası ve tedavide kullanılan antipsikotik ilaçların metabolik yan etkileri nedeniyle metabolik sendrom ve ilişkili bozukluklar açısından risk altında olduğunu ve bu riskin kombine ilaç kullanan hastalarda, tek antipsikotik kullananalara göre daha yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, single or combined antipsychotic and situated in a group of patients with schizophrenia and other psychotic disorders were newly diagnosed to investigate the metabolic parameters. 204 patients were included the study, who meet the criteria for a psychiatric clinic between the years 2010-2013 Konya Education and Research Hospital and Konya Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital. Patients; with newly diagnosed (S: 75), using API combined drug (S: 66) and using a single API drug (S: 63) were divided into 3 groups. Sociodemographic data and calculating the BMI of the patients were recorded. Hemogram, AST, ALT, HDL, LDL, triglycerides, prolactin and fasting blood glucose levels were measured. Between-group comparisons were performed. In our study, the treatment group compared no-treatment group; in treatment group WBC, neutrophil, fasting blood glucose, LDL, total cholesterol and triglyceride levels were significantly higher than the no-treatment group. Antipsychotic combination group compared with newly diagnosed group, combined with antipsychotic use, hypertriglyceridemia, hypercholesterolemia, LDL and hyperglycemia rates were significantly higher. Compared to using a single antipsychotic group with newly diagnosed group hyperglycemia, hypercholesterolemia, and the rate was significantly higher in antipsychotic use only. Compared to the group using the group combined antipsychotic single antipsychotic, in using combined antipsychotic LDL and the proportion of the low platelets with rates of which triglyceride elevation significantly higher found that while the low hemoglobin using a single anipsikotik rate was significantly higher. Our findings indicate that schizophrenia and other psychotic disorders groups located patients, metabolic syndrome due to the nature of disease and treatment of metabolic side effects of antipsychotic drugs used, and at risk of related disorders. This risk in patients using combined AP, indicates that highly loaded than the patients using a single AP.