Mide kanserli hastalarda patolojik alt tip prognostik faktörler ve tedavilerin değerlendirilmesi
Pathological subtype prognostic factors in patients with gastric cancer and evaluation of therapies
  1. Tez No: 431681
  2. Yazar: İLKNUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH CEM BÖRÜBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Çalışmamızda Mide Kanserli hastalarda tanı anındaki yaş,tümör marker, alkol ve sigara, tanı anındaki evre, tanı anındaki metastaz durumu, metastatik lenf nodu sayısı, tümör çapı, cerrahi sınır pozitifliği, seroza invazyonu, lenfovaskuler ve perivaskuler invazyon durumu, histolojik alt tip, tümör yerleşim yeri, alınan kemoterapi ve/veya radyoterapi cinsinin; hastalıksız yaşam süresi, hastalık progrese olana kadar geçen sure ve genel sağkalım üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Metodlar: Çalışmamızda 2005-2011 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesine başvuran 502 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Çalışmanın analizleri için SPSS 16.0 paket programı kullanıldı. Kategorik değişkenler frekans ve yüzde oranları şeklinde, sayısal değer alan değişkenler ise ortalama±ss (medyan, min, maks) şeklinde tablo kullanılarak sunuldu. Hastaların tanı tarihleri başlangıç noktası olarak kabul edilerek başlangıçta metastazı olmayan hastalardan progrese olanlarda progresyona kadar geçen süre, eks olanlarda da eksitus tarihine kadar geçen süre, progresyon yada eksitus söz konusu olmadığında da son görülme tarihine kadar geçen süre hastalıksız sağkalım ( disease free survival) olarak adlandırılırken başlangıçta metastazı olan hastalardan progrese olanlarda progresyona kadar geçen süre, eks olanlarda da eksitus tarihine kadar geçen süre, progresyon yada eksitus söz konusu olmadığında da son görülme tarihine kadar geçen süre progresyonsuz sağkalım (progression free survival) olarak adlandırıldı.Tanı tarihi ile son görülme tarihi arasındaki süre ise genel sağkalım (overall survival) olarak adlandırıldı. Hastaların son görüldükleri tarihte bulundukları son durumları eksitus, hastalıklı yaşıyor, hastalıksız yaşıyor yada takipten çıkan hastalarda bilinmiyor şeklinde sınıflandırıldı .Hastaların dosyalarından retrospektif olarak taranan ve mide kanseri prognozunda etkili olması muhtemel faktörler bu sağkalım süreleri ve hastaların son durumu ile karşılaştırıldı. İstatistiki olarak Two way anova, Mc nemar, spearman korelasyon testleri kullanıldı. xiii Bulgular: Benzer Çalışmaların aksine bizim çalışmamızda sigara ve alkolün sağ kalım üzerine etkisi bulunamadı.Mide kanseri için iyi bilinen tümör markerlardan olan CA 19.9 düzeyi eks olan hastalarda en yüksek düzeydeyken hastalıksız yaşayanlarda en düşük düzeydeydi.Metastaik lenf nodu sayısı da hastalıksız yaşayan grupta düşük iken eksitus olan grupta yüksekti.Tanı anındaki tümör evresi de hastalıksız yaşayanlar ile eks olanlar arasında anlamlı olark farklıydı.Beklenildiği üzere tanı anında ileri evre hastalığı olan hastaların eksıtus oranları daha yüksekti.Hastalıklı yaşayan ve ex olan hastalardaki tanı anındaki metastazı oranları hastalıksız yaşayanlar grubundaki oranlara göre oldukça yüksekti.Tam olarak rezeksiyon yapılabilen hastalarda da hastalıksız yaşayanların sayısı fazlaydı.Lenfovaskuler invazyon, seroza invazyonu, perinöral ınvazyon, cerrahi sınır pozitifliği görülen hastalarda sağkalım süreleri daha düşüktü.Beklenildiğigibi sağ kalım süresi arttıkça lenf nodu sayısı ve tümör çapı azalırken tümör differansiasyon derecesi artıyordu. Sonuç: Mide kanserli hastalarda önceki çalışmalara benzer olarak tümör marker düzeyi, metastatik lenf nodu sayısı, tanı anındaki tümör evresi, tanı anında metastaz varlığı, Lenfovaskuler invazyon, seroza invazyonu, perinöral ınvazyon, cerrahi sınır pozitifliği, metastatic lenf nodu sayısı, tümör çapı ve tümör grade'i prognozla ilişkili olarak bulundu.Ancak bazı çalışmaların aksine çalışmamızda adjuvan tedavi verilen hastalarda hastalıksız sağ kalım sürelerinde istatiksel olarak anlamlı fark saptanamadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aims to analyze the effects of age, tumor marker, alcohol and cigarette at the time of diagnosis, phase at the time of diagnosis, status of metastasis, number of metastatic lymph node, diameter of tumor at the time of diagnosis, surgical limit positivity, serosa invasion, status of lymphovascular and perivascular invasion, histological subtype, tumor settlement, type of received chemotherapy and/ or radiotherapy in patients with gastric cancer on disease free survival, the period that passes until disease progresses and overall survival. Patients and Methods: We retrospectively reviewed files of 502 patients who applied to Necmettin Erbakan University Meram School of Medicine between the years of 2005 and 2011 in our study. We used SPSS 16.0 packaged software for analyses of the study. We used tables to provide categorical variables as frequency and percentages and numeric variables as mean±ss (median, minimum, maximum). Accepting the dates of the patients' diagnosis as the starting point, we referred as disease free survival the time that passed until progression in progressed patients who did not have metastasis at the beginning, the time that passed until the date of exitus until they died and the time that passed until the last observation date, when there was no progression or exitus; and as progression free survival the time that passed until progression in progressed patients who had metastasis at the beginning, the time that passed until the date of exitus until they died and the time that passed until the last observation date, when there was no progression or exitus. We referred as overall survival the time that passed between the date of diagnosis and the last observation date. We classified the medical conditions of the patients at the last observation date as exitus, diseased alive, disease free alive or unknown for patients who are no longer followed up. We compared the factors that are retrospectively reviewed from the files of the patients and that are possibly effective in gastric cancer prognosis with these survival periods and final medical conditions of the patients. We statistically used two-way Anova, MC Nemar, and spearman correlation tests. Findings: In our study, we could not find any effect of cigarette and alcohol on survival contrary to similar studies. While CA 19.9 degree, which is one of the bestknown tumor markers for gastric cancer, was at the highest degree in dead patients, it was at the lowest degree in disease free alive patients. While metastatic number of lymph node was low in disease free alive group, it was high in existus group. Tumor phase at the time of diagnosis was significantly different between disease free alive patients and dead patients. As it was expected, exitus rates of the patients with advanced phase disease at the time of diagnosis were higher. The rates of metastasis at the time of the diagnosis in diseased alive patients and dead patients were rather higher than the rates of disease free alive group. Furthermore, the number of disease free patients was more in patients who could fully resect. The survival periods were lower in patients with observed lymphovasular invasion, serosa invasion, perineural invasion, and surgical limit positivity. As it was expected, while the number of lymph node and tumor diameter decreased as survival period increased, tumor differentiation degree was increased. Conclusion: Similar to the previous studies, we found that the tumor marker degree, number of metastatic lymph node, tumor phase at the time of diagnosis, metastasis at the time of diagnosis, lymphovasular invasion, serosa invasion, perineural invasion, and surgical limit positivity, number of metastatic lymph node, tumor diameter and tumor grade is related with prognosis. On the other hand, contrary to some of the other studies, the difference in disease free survival periods for adjuvant therapy patients was not statistically significant in our study