Atriyoventriküler reentran taşikardi ve atriyoventriküler nodal reentran taşikardi tanısında belirleyici EKG parametreleri, yaşa ve cinsiyete göre dağılımları
Decisive ecg parametres in diagnosing atrioventricular nodal reentrant tachycardia and atrioventricular reeantrant tachycardia and distrubiton according to age and gender
- Tez No: 431686
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Atriyuventriküler nodal reentran taşikardi(AVNRT) ve atriyoventriküler reentran taşikardi(AVRT) en yaygın paroksismal supraventriküler taşikardi türleridir. Taşikardi esnasındaki elektrokardiyografi(EKG) değişiklikleri bu iki taşikardi türünün ayırıcı tanısında önem arz etmektedir ve bugüne kadar birçok algoritma geliştirilmiştir. Çalışmamızın amacı ayırıcı tanıda yardımcı olabilecek EKG parametrelerini tekrardan ortaya koymak ve bu parametrelerin cinsiyet ve yaş grupları arasındaki farklılığını incelemektir. Yöntem: Çalışmada elektrofizyolojik çalışma(EFÇ) ve radyofrekans ablasyon ile AVNRT ve AVRT tanısı konmuş, taşikardi esnasında dokümante EKG'si olan 114 hastanın EKG'leri retrospektif olarak incelenmiş ve şu EKG bulgularına bakılmıştır: V1'de pseudo R', aVR'de pseudo R', aVL'de çentik, QRS alternansı, görünen P dalgası, 2 mm'den fazla ST depresyonu, inferior derivasyonlarda pseudo S', RP > 100msn, inferior derivasyonlarda ST depresyonu, lateral derivasyonlarda ST depresyonu, sağ prekoridyal derivasyonlarda ST depresyonu, down-slope ST depresyonu, horizontal ST depresyonu, up-slope ST depresyonu, maksimum ST depresyon amplitüdü(mm), aVR'de ST elevasyonu, aVR'de ST elevasyon amplitüdü(mm). EKG'ler EFÇ ve ablasyon sonuçlarında habersiz iki ayrı araştırmacı tarafından incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza yaş ortalaması 46,27±16,22 yıl olan 89 AVNRT(62 kadın, 27 erkek) ve yaş ortalaması 47,36±16,22 olan 25 AVRT(14 kadın, 11 erkek) olmak üzere toplam 114 hasta dahil edilmiştir. V1'de pseudo R'(duyarlılık: %50,56 özgüllük: %72 p=0,046) AVNRT için belirleyici EKG parametresi olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Atiroventricular nodal reentrant tachycardia(avnrt) and atrioventricular reentrant tachycardia(avrt) are the most common paroxysmal supraventricular tachycardia forms. ECG changes during tachycardia are valuable in differential diagnosis and many algorithms have been developed. Aim of our study is reevaluating these ecg parameters and differences according to gender and age. Method: One hundred and fourteen patients with documented ECG during tachycardia and diagnosed AVNRT or AVRT by electrophysiological study(EPS) and radiofrequency ablation were retrospectively studied and following ECG parameters were analyzed: pseudo R' in lead V1/aVR, notch in aVL, QRS alternans, visible P wave, ST depression > 2mm, pseudo S' in inferior leads, RP >100 msn, ST depression in inferior leads, ST depression in lateral leads, ST depression in right precordial leads, down-slopping ST depression, up-slopping ST depression, horizontal ST depression, maximum ST depressing amplitude, ST elevation in lead aVR and magnitude of ST elevation in lead aVR. ECG's were analyzed by two investigators unaware of the result of the radiofrequency ablation procedure. Results: A total of 114 patients were included in our study. 89(62 women, 27 men) of them were diagnosed AVNRT with a mean age of 46.27±16.22 and 25(14 women, 11 men) of them were diagnosed AVRT. Pseudo R' in lead V1 was a decisive ECG parameter for AVNRT(sensitivity: 50.56% specificity: 72% p=0.046).