İntraoküler silikon yağının retina sinir lifi kalınlığına etkisinin optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Effect of intraocular silicone oil on retinal nerve fiber layer thickness by using optical coherence tomography
- Tez No: 431687
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: İntraoküler silikon yağı (SiY) verilerek başarılı pars plana vitrektomi (PPV) ile regmatojen retina dekolmanı (RD) onarımı yapılan hastalarda peripapiller retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığının optik koherens tomografi (OKT) ile değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Toplam 50 hastanın 50 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların % 68'i (n=34) erkek, % 32'si (n=16) kadındı. 1000 centistokes (cst) SiY (n=37) ve ağır SiY (n=13) olmak üzere iki tip SiY uygulandı ve hastaların diğer sağlam gözü kontrol olarak değerlendirildi. Tüm olgularda Spectralis® OKT cihazı kullanılarak peripapiller RSLT kalınlığı PPV sonrası 2. haftadaki, PPV sonrası 3. aydaki ve SiY alındıktan sonra 1. aydaki alınmış ölçümleri değerlendirildi. Peripapiller RSLT kalınlıkları kadranlar halinde 3 ölçüm arasında, kontrol gözleri ile ve iki tip SiY arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Silikonize gözlerin RSLT ölçümleri incelendiğinde PPV sonrası 3. aydaki ölçümlerde genel olarak PPV sonrası 2. haftadaki ilk ölçümlere kıyasla kalınlık artışı söz konusudur. Fakat bu kalınlık artışı global olarak (p=0,011) ve yalnızca nazal kadranda (p=0,004) istatistiksel olarak anlamlıdır. SiY alımı sonrası 1. aydaki ölçümde ise bu fark istatistiksel olarak anlamını kaybetmiştir. PPV sonrası 3. aydaki ve SiY alımı sonrası 1. aydaki ölçümler kıyaslandığında, ayrıca PPV sonrası 2. haftadaki ölçümler ile SiY alımı sonrası 1. aydaki ölçümler kıyaslandığında RSLT kalınlıklarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Silikonize gözler ile kontrol gözlerin RSLT kalınlık ölçümleri karşılaştırıldığında ise PPV sonrası 2.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effect of silicone oil on retinal nerve fiber layer thickness (RNFLT) by using optical coherence tomography (OCT) in patients who underwent rhegmatogenous retinal detachment repair with silicone oil injection. Material and Methods: A total of 50 eyes of 50 patients were enrolled in this study. 34 patients (68%) were male and 16 patients (32%) were female. Standard SiO was injected in 37 eyes and heavy SiO in 13 eyes and fellow eyes were evaluated as control group. RNLFT measurements were performed by Spectralis® OCT two weeks and three months after SiO injection and one month after SiO removal. RNFLT were compared between the three measurements, the control group and with the two types of SiO. Results: Almost, a total decrease in RNFLT measurements were detected at 3 months after PPV in siliconized eyes. There was a significant decrease just in nasal quadrant (p=0,004) and globally (p=0,011), when 2nd week after PPV and 3 months after PPV RNFLT measurements were compared. There was not any significant RNFLT measurements difference in quadrants in siliconized eyes between 2nd week after PPV and 1 month after SiO removal, also between 3 months after PPV and 1 month after SiO removal. In two way variance analysis, RNFLT measurements were evaluated between siliconized eyes and control eyes. At 2nd week after PPV in temporal, inferotemporal, nasal, inferonasal quadrants and globally (p=