Akciğer kanseri ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda serum resistin, visfatin ve kimerin düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of serum resistin, visfatin and chemerin levels in patienst with lung cancer and chronic obstructive pulmonary disease (COPD)
- Tez No: 431689
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ZAMANİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Akciğer kanseri ve KOAH'lı hastalarda kaşeksinin serum resistin, visfatin ve kimerin düzeyleri ile ilişkisini araştırmak. Yöntem: Akciğer kanserli, KOAH'lı ve sağlıklı gönüllülerden oluşan gruplar oluşturuldu. Demografik verileri kaydedildi. 3 ay önceki kiloları ile şimdiki kiloları karşılaştırıldı. Tüm gruplardan kan örnekleri alınarak lipit profilleri, HgA1C düzeyleri çalışıldı. Kan örneklerinin serumları ayrılıp yağ dokusundan salınan 3 tane biyomarkır (resistin, visfatin, kimerin) düzeyi çalışıldı. Elde edilen veriler istatistiki olarak değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmaya 30 küçük hücreli dışı akciğer kanseri, 30 KOAH tanılı hasta ve 30 sağlıklı gönüllü alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: To search for the relation between cachexia and serum resistin, visfatin and kimerin levels in patients with lung cancer and COPD. Materials and Methods: We have formed groups consisting of patients with lung cancer and COPD, and healthy volunteers. Demographical data were recorded. Their body weight of 3 months ago was compared to present body weight. Blood samples were taken from al groups and lipid profiles and HgA1C levels were studied. Serums of the blood samples were separated and the levels of 3 biomarkers (resistin, visfatin, kimerin) which are released from fat tissue were studied. Data were evaluated statistically. Results: This study consisted of 30 patients with non small cell lung cancer and 30 with COPD, and 30 healthy volunteers.