The Causal relationship between budged deficits and inflation in Turkey
Türkiye'deki bütçe açıkları ile enflasyon arasındaki nedensellik ilişkisi
- Tez No: 43170
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVDET AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET TÜRKtYE' DEKİ BÜTÇE AÇIKLARI İLE ENFLASYON ARASINDAKİ NEDENSELLİK İLİŞKİSİ Bu çalışmada 1980 ve 1994 yıllarına ait veriler hariç olmak üzere 1980 sonrası döneme ait veriler kullanılarak Türkiye'deki bütçe açıklan ile enflasyon arasındaki nedensellik ilişkisi incelenmiştir. Literatürde bütçe açıkları ile enflasyon arasındaki ilişkiye yönelik iki yaklaşım görülebilir. Birinci yaklaşım aradaki ilişkinin yönünün bütçe açıklarından enflasyona doğru olduğunu öngörmektedir. Bu görüş çoğunlukla paracı yaklaşıma mensup iktisatçılarca öne sürülmektedir. İkinci yaklaşım ise bütçe açıkları ile enflasyon arasındaki ilişkinin çift yönlü (geri beslemeli) olduğunu öngörmektedir. Bu yaklaşım Aghevli-Khan modelini temel almaktadır. Bütçe açıklan ile enflasyon arasındaki nedensellik testlerinde üç değişik yöntem kullanılmıştır. Bunlar sırasıyla Granger-tipi nedensellik testi, En Son Tahmin (ESTH) Hatası kriteri ve Transfer Fonksiyon yaklaşımıdır. Bunlardan iki değişkenli Granger- tipi nedensellik testleri F-istatistiklerine göre bütçe açıklan ile enflasyon arasında herhangi bir nedensellik sonucu vermezken, LR istatistiklerine göre bütçe açıklarından enflasyona doğru bir nedenselliğin bulunduğu sonucunu vermektedir. ESTH kriteri de bütçe açıklarından enflasyona doğru bir nedenselliğin bulunduğu sonucunu vermektedir. Oç değişkenli Granger-tipi nedensellik testleri bütçe açıklan ile enflasyon arasında çift yönlü bir nedenselliğin bulunduğu sonucunu verirken, örneklem dışı tahminlere dayanan TF yaklaşımı herhangi bir nedensellik ilişkisinin bulunmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE CAUSAL RELATIONSHIP BETWEEN BUDGET DEFICITS AND INFLATION IN TURKEY In this study, the causal relationship between budget deficits and inflation in Turkey is investigated using post 1980 data except for the years 1980 and 1994 because of the economic crises in these years. In the literature, two approaches about the relationship between budget deficits and inflation can be seen. The first approach treats the relationship as from budget deficits to inflatioa This approach is widely shared by monetarists. The second approach treats the relationship as a feedback, that is, both the budget deficits and inflation affect each other. This approach is based on the Aghevli-Khan model. In testing the causality between budget deficits and inflation, three different testing methods are used, namely, The Granger-type causality tests, the Final Prediction Error (FPE) criterion, and the Transfer Function (TF) approach. The Granger-type causality tests with a bivariate vector autoregression (VAR) model do not indicate a causal relationship between budget deficits and inflation according to the F-statistics, but do indicate a causality from budget deficits to inflation according to the likelihood ratio (LR) statistics. The FPE criterion also indicates a causal relationship from budget deficits to inflatioa While Granger-type causality tests with trivariate VAR model indicate a feedback relationship between budget deficits and inflation according to both F-statistics and LR statistics, the TF approach which is based on out-of-sample forecasts does not indicate any causal relationship between them. IV