Türkiye'de bütçe açıkları özel tasarruflar ve doğrudan yabancı yatırımlar arasındaki nedensellik ilişkisi
The causal relationship between budget deficits, private savings and foreign direct investments in Turkey
- Tez No: 937707
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küreselleşen ekonomilerde devlet, politika hedeflerine uygun değerlendirmede önemli role sahiptir. Bu bağlamda bütçe açıkları, hükümet politikalarının uygulanmasında kritik bir etken olarak öne çıkmaktadır. Bütçe açığı, devlet gelirinin giderlerini karşılayamadığı durumlarda ortaya çıkmaktadır ve mali disiplin ile etkin vergi politikalarıyla yönetilebilir. Ancak yüksek bütçe açıkları, özel tasarruf oranları ve doğrudan yabancı yatırımlar (DYY) üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bu durum, ekonomik istikrarı olumsuz etkileyebilirken sürdürülebilir büyümeyi de engelleyebilir. Bu çalışma, bütçe açığının özel tasarruf ve DYY arasındaki nedensellik ilişkisini incelemek için 1990-2021 dönemlerine ait yıllık veriler kullanılarak Johansen Eşbütünleşme ve Granger Nedensellik testleri kullanılarak incelenmiştir. Analiz sonucuna göre; bütçe açığı, özel tasarruf ve DYY arasında uzun dönemli bir ilişkinin varlığı ortaya konulmuştur. Ayrıca, tasarruflardan bütçe açığına tek yönlü ilişki; bütçe açığından doğrudan yabancı yatırımlara doğru tek yönlü ilişki tespit edilmiştir. Başka ifadeyle, düşük tasarruf oranlarının bütçe açıklarını arttırabileceği, tersi durumda bir ilişkinin olmadığı; yüksek bütçe açıklarının yatırımcı güvenini zayıflatarak yabancı yatırımları olumsuz etkileyebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In globalizing economies, government has an important role in evaluating policy objectives. In this context, budget deficits stand out as a critical factor in the implementation of government policies. Budget deficits occur when state revenues cannot cover their expenses and can be managed with fiscal discipline and effective tax policies. However, high budget deficits can have a negative impact on private savings rates and foreign direct investments. This situation can negatively affect economic stability and hinder sustainable growth. This study examines the causality relationship between budget deficit and private savings and foreign direct investments using annual data for the periods of 1990-2021 using Johansen Cointegration and Granger Causality tests. According to the analysis results; a long-term relationship between budget deficit, private savings and investments has been revealed. In addition, a one-way relationship from savings to budget deficit; a one-way relationship from budget deficit to foreign direct investments has been determined. In other words, low savings rates can increase budget deficits, and there is no relationship in the opposite case; It was concluded that high budget deficits could negatively affect foreign investments by weakening investor confidence.