Mikozis fungoides tanısında ve hasta prognoz öngörüsünde CD30, TOX, PD-1 ve CXCR-4 antikorlarının önemi
The importance of CD30, TOX, PD-1, and CXCR-4 expresion in the diagnosis and progression of mycosis fungoides
- Tez No: 431700
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Onkoloji, Patoloji, Dermatology, Oncology, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Erken dönem mikozis fungoides lezyonlarının histopatolojik tanısının konulması ayırıcı tanı zorlukları ve çok benzer morfolojik görünümler nedeni ile oldukça zordur. Tanı koymayı kolaylaştıracak ve hastaların yıllar süren takiplerinde yol göstermeye yardımcı olacak immünhistokimyasal belirteçler araştırılmaktadır. Çalışmamızda GÜTF Tıbbi Patoloji AD'de 2008-2016 yılları arasında tanı almış 119 MF hastasının hazır parafin blokları ve boyalı lamları üzerinden yapılan incelemelerle hastaların tanısını koymaya yardımcı olacak TOX antikoru ve prognoz öngörüsünde bulunabilecek CD30, PD-1 ve CXCR-4 antikorları çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre CD30 ile nüks ve sağ kalım arasında istatistiksel olarak anlamlı fark mevcut değildir. PD-1 ile %10'un üzerinde boyanma gösteren biyopsiye sahip hastalarda, PD-1 negatif olgulara göre nüks açısından anlamlı fark saptanmamakla birlikte; PD-1 ekspresyonu olan olgularda sağ kalımın negatif olgulara göre daha düşük olduğu görülmüştür. CXCR-4 ve TOX antikorları ile biyopsilerde immünhistokimyasal olarak sağlıklı boyanma elde edilememesi nedeni ile çalışma dışı bırakılmıştır. 119 olgudan oluşan bu çalışmada immünhistokimyasal olarak CD30 ekspresyonunun nüks ve sağ kalıma etkisi gösterilememekle birlikte, CD30 ve PD-1'in klinik olarak agresif seyreden MF olgularında klinik takibe yol gösterebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to histologic appearances that can be very similar with benign inflammatory skin diseases the diagnosis of early stage mycosis fungoides can be very painful. There has been always a quest for immunohistochemical markers that would help to diagnose and to foresee the long-term outcome of the patient. In our study we applied the CD30, TOX, PD-1, and CXCR-4 immunohistochemical markers to paraffin tissue blocks of 119 patients that were collected at the host institute between the years 2008 and 2016. The results showed that there was no statistically significant difference between CD30 positivity over 10% and a tendency for recurrence and survival. PD-1 expression over 10% had no statistically significant difference for tendency of recurrence but on the other hand statistically significant results for poor survival has been shown. It was unable to stain properly the CXCR-4 and TOX antibodies immunohistochemically so they were excluded from the research. Although this research which has 119 patients was unable to show the effects of CD30 expression for recurrence and survival; CD30 and PD-1 are markers that can make guidance for the clinical follow-up of aggressive MF cases.