Mikozis fungoides tanısında dermatoskopi: Pigmente purpurik dermatoz ve pigmente purpurik dermatoz benzeri mikozis fungoides ile karşılaştırılması
Dermoscopy in the diagnosis of mycosis fungoides: Comparison with pigmented purpuric dermatosis and pigmented purpuric dermatosis like mycosis fungoides
- Tez No: 1012854
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ADIŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
MF, en sık görülen KTHL'dir. Tanısı klinik, histopatolojik ve moleküler özelliklere dayanarak konulmaktadır. Ancak özellikle erken evrede klinik ve histopatolojik olarak tanıda zorluklar yaşanabilmektedir. Bu nedenle dermatoloji pratiğinde kullanımı giderek artan dermatoskopinin MF'de de tanıya yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda erken evre MF hastalarında görülen dermatoskopik bulguların ortaya konulması amaçlanmıştır. Ayrıca bu bulgular MF'nin nadir görülen bir alt tipi olan PPD benzeri MF ve klinik olarak bu tabloya benzerliği ile bilinen PPD'nin dermatoskopik özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmaya MF, PPD benzeri MF ve PPD tanılı toplam 50 hastaya ait 70 dermatoskopik görüntü dahil edildi. Çalışmamızdaki MF hastalarında en sık görülen dermatoskopik bulgular beyaz skuamlar (%78,6), kırmızı arka plan (%71,4) ve nokta ve lineer damarların birlikteliği (%46,4) olarak izlendi. PPD benzeri MF hastalarında en sık nokta damarlar (%85), kırmızı globüller (%75) beyaz skuamlar (%60), kırmızı (%55) ve sarı turuncu arka plan (%35) görüldü. PPD hastalarında ise en sık nokta damarlar (%86,4), kırmızı globüller (%77,3), sarı turuncu (%31,8) ve lezyonsuz deri rengi arka plan (%31,8) ve kahverengi retiküler çizgiler (%27,3) saptandı. Çalışmamız erken evre MF hastalarında tanıya yardımcı olabilecek dermatoskopik bulguları ortaya koyarak literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca MF ile PPD ve PPD benzeri MF'nin birlikte karşılaştırıldığı bilinen ilk çalışma olması ile önemlidir. Daha geniş hasta gruplarında yapılacak çalışmalarla bu hastalıklardaki dermatoskopik bulguların tanıya yardımcı olmadaki gücünün artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
MF is the most common type of cutaneous T cell lymphoma. Its diagnosis is based on clinical, histopathological and molecular findings. However especially in the early stages of disease, diagnosis can be challenging both clinically and histopathologically. Therefore dermoscopy, whose use is increasing in dermatological practice, may be helpful in diagnosis of MF. Our study is aimed to demonstrate dermoscopic findings of early stage MF lesions. In addition, DERMOSCOPİC features of PPD like MF, which is a rare clinical type of MF, and PPD, clinically resembling PPD like MF, were evalatued. A total of 70 dermoscopic images from 50 patients diagnosed with MF, PPD like MF and PPD is included in this study. The most common dermoscopic findings in MF patients were white scales (%78,6), a red background (%71,4) and coexistence of dotted and lineer vessels (%46,4). In patients with PPD like MF, the most frequent findings were dotted vessels (%85), red globules (%75), white scales (%60) and a yellow-orange background (%35). In PPD patients the most common findings were dotted vessels (%86,4), red globules (%77,3), a yellow orange background (%31,8), a normal skin colored background (%31,8) and brown reticular lines (%27,3). Our study aims to contribute literature by identifying dermoscopic features which may be helpful in the diagnosis of patients with early stages of MF. Furthermore, it is important due to, to our knowledge, this is the first study that comparing MF with both PPD and PPD like MF. Further studies with larger populations will improve diagnostic values of dermoscopic findings in these diseases.