Standart ve hızlandırılmış yöntemle yapılan korneal çapraz bağlama yöntemlerinin etkinlik, güvenirlilik ve yaşam kalite indeksi açılarından karşılaştırılması
To compare standart and accelerated corneal cross-linking methods in terms of clinical efficiency, safety and quality of life index in the treatment of progressive keratoconus
  1. Tez No: 431733
  2. Yazar: YENER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KORAY GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Progresif keratokonus tedavisinde standart ve hızlandırılmış korneal çapraz bağlama (CXL) tedavilerini klinik etkinlik, güvenlik ve yaşam kalite endeksi açısından karşılaştırmak. Gereç ve Yöntemler: Retrospektif olarak planlanan bu çalışmada iki ayrı grup dizayn edilmiştir. Birinci gruba en az 6 ay öncesinde tek / çift gözüne (aynı yöntem olmak kaydıyla) standart (40 hastanın 40 gözü) ya da hızlandırılmış (80 hastanın 80 gözü) CXL tedavisi uygulanmış toplam 120 keratokonus hastası dahil edilmiştir. İkinci gruba da, bir gözüne standart ve diğer gözüne hızlandırılmış CXL tedavisi uygulanan toplam 12 hastanın 24 gözü dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan tüm hastalara biri demografik ve klinik hikayeyi içeren, diğeri de yaşam kalite indeksi anketi olmak üzere toplamda iki anket uygulanmıştır. Çalışma parametreleri düzeltilmemiş ve düzeltilmiş en iyi görme keskinliği düzeyleri (LogMAR), otorefraktometrik sferik, silindirik ve sferik ekuvalan değerleri, topografik Sim K1, Sim K2, K ortalama, K maksimum, korneal aberasyon RMS değerleri,“point spread function”(PSF) oranı ve yaşam kalite indeksi olarak belirlenmiştir. Sonuçlar: Standart CXL sonrasında otorefraktometrik sferik ve sferik ekivalan değerleri, Sim K1, K ortalama ve topografik silindirik değerleri, total, yüksek dereceli, trefoil ve sferik aberasyon değerleri işlem öncesine göre anlamlı bir şekilde düşüş göstermiştir (p< 0.05). Bunun yanı sıra, PSF oranı da standart CXL ile anlamlı bir şekilde artış göstermiştir (p< 0.05). Hızlandırılmış CXL sonrasında da, Sim K1 ve K ortalama değerleri, total, trefoil ve yüksek dereceli astigmatik aberasyon RMS değerleri işlem öncesine göre anlamlı bir şekilde düşüş göstermiştir, PSF değerleri işlem öncesine göre anlamlı (p ˂ 0,05) artış göstermiştir. Benzer şekilde, PSF oranı da hızlandırılmış CXL ile anlamlı bir şekilde artış göstermiştir (p< 0.05). İki grup arasında değişim miktarları karşılaştırıldığında, standart CXL yönteminin hızlandırılmış CXL yöntemine göre daha etkili olduğu ortaya çıkmaktadır. Topografik sferik değer (r = -,236), yüksek sıralı aberasyonlar (r= -,186) ve yüksek sıralı astigmatik aberasyonlardaki (r = -,231) değişim ile“genel görme kalitesi”arasında negatif anlamlı bir korelasyon bulunmuştır. Tartışma: Gerek standart gerekse hızlandırılmış CXL yöntemleri keratokonus hastalığının ilerlemesini durdurmakta oldukça etkilidir. Ancak, mevcut çalışma göstermektedir ki, standart CXL yöntemi özellikle refraktif parametrelerin ve aberasyon parametrelerinin işlem öncesine göre düzeltilmesinde standart CXL yöntemi hızlandılmış CXL yöntemine oranla daha başarılıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare standart and accelerated corneal cross-linking methods in terms of clinical efficiency, safety and quality of life index in the treatment of progressive keratoconus. Materials and Methods: Two different main settings were designed in this retrospective study. In the first setting, a total of 120 progressive keratoconus patients who underwent standart (40 eyes of 40 patients) or accelerated (80 eyes of 80 patients) CXL in one or two eyes (two methods should be the same, and one eye was randomly selected) at least 6 months ago were enrolled into the study. In the second setting, a total of 24 eyes of 12 keratoconus patients who underwent both standart and accelerated CXL in each eyes at least 6 months ago. All patients were asked to complete two surveys, one including demographic and clinical history and the other one, including quality of life index. Main study parameters were uncorrected and best-corrected visual acuity values (LogMAR), autorefractometric spheric, clylindric and spheric equivalent values, topographic Sim K1, Sim K2, K average, K maximum, RMS values of corneal aberassions, point spread function (PSF), and quality of life index. Results: In the standard CXL treatment group, autorefractometric spheric and spheric equivalent values, Sim K1, K average and topographic cylindric values, total, higher order and spheric abberation values were found to be significantly decreased after the treatment (p˂ 0.05). Additionally, PSF ratio was significantly increased after the treatment (p ˂ 0.05). In the accelerated CXL treatment group, Sim K1, K average values and RMS values of total, trefoil and higher order astigmatic aberation were foudn to be significantly decreased after the treatment (p˂ 0.05). Similar to standart CXL, accelareted CXL could also significantly increase PSF ratio after the treatment (p˂ 0.05). There was a negative correlation between topographic spheric value (r = -,236), higher order aberrations (r = -,186 ), high-order astigmatic aberrations (r = -,231) and the overall“quality of vision”. Conclusion: Both standart and accelerated CXL methods seem to be very effective in the progression of keratoconus. However, the currrent study has revealed that standart CXL method seemed to be more effective in the correction of pre-existing refractive and aberration parameters.