İki uçlu bozukluk hasta ve yakınlarında damgalanma ve damgalama
Stigmatization and internalized stigmatization on bipolar disorder patients and their relatives
  1. Tez No: 431734
  2. Yazar: SUZAN KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKAY ALPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İki Uçlu Bozukluk (İUB) yineleyici dönemlerle seyreden ve sürekli tedavi gerektiren kronik bir hastalıktır. Hasta yakınları, hastanın iş, aile ve sosyal yaşamındaki bozulmalardan dolayı damgalamaktadır. Damgalanma hissi hastaların yaşadığı ciddi problemlerdendir. Bu çalışma Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Duygudurum Bozuklukları Birimi'ne başvuran İUB tanısı almış remisyon dönemindeki hastaların içselleştirilmiş damgalanma ile hasta yakınlarının damgalama düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Duygudurum Bozuklukları Birimi'ne başvuran, çalışmaya alınma kriterlerine uyan, İUB tanısı alan 45 hasta ve 45 hasta yakını oluşturmaktadır. Araştırma 1 Ocak 2013-1 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılmıştır. Hastalara Hasta Sosyodemografik Bilgi Formu ve Ruhsal Hastalıkların İçselleştirilmiş Damgalanması Ölçeği (RHİDÖ); hasta yakınlarına Hasta Yakını Sosyodemografik Bilgi Formu, Sosyal Mesafe Skalası, Karakteristikler Skalası, Duygusal Tepki Skalası, Maharet Değerlendirme Skalası ve Tehlikelilik Skalası veri toplamak için uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, Bağımsız Gruplarda t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bipolar Disorder is a chronic illness which progresses in recurring periods and requires continuous treatment. Relatives of patients stigmatize the patient because of disorder at work, in family and at social life. One of the most serious problem that the patient encounters is the feeling of stigmatization. The present study aims to identify the correlation between the stigma levels of relatives and internalized stigmatization of patients who apply Mental Health and Illness Department Mood Disorders Unit and diagnosed with BD in remission period. The present study samples comprised in Gaziantep University, Şahinbey Research and Practice Hospital Psychiatry Department Mood Disorder Units' 45 BD patients who met the study requirements and one of their relatives. This research was applied between the dates of January,1 2013 and June, 1 2013. For data purposes; patient Socio Demographic Information Form and The Internalized Stigma of Mental Illness Scale (ISMI) was applied to the patients and patients' relatives Socio Demographic Information Form, Social Distance Scale, Scale of Characteristics, Emotional Reaction Scale, Proficiency Rating Scale and Dangerousness Scale was applied to the relatives of patients. Data Mean, Standard Deviation, Independent Groups t Test, One Way Variance Analysis (ANOVA) and Pearson Correlation Analysis were used to evaluate the data.