Prostatektomi sonrası üriner inkontinans semptomu olan bireylerde farklı konservatif tedavi protokollerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of different conservative treatment protocols in individuals with urinary incontinence symptom after prostatectomy
- Tez No: 733752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, radikal prostatektomi sonrası üriner inkontinans (Üİ) şikâyeti olan bireylerde Knack manevrası ve yaşam tarzı önerileri (YTÖ) eğitimlerinin pelvik taban kas eğitimi (PTKE)'ne ilave etkilerini randomize kontollü dizaynda ortaya koymaktı. Çalışmaya prostatektomi sonrası Üİ şikâyeti olan 66 birey dahil edildi. Bireyler randomize olarak Grup 1 (Knack manevrası ve YTÖ ile birlikte PTKE), Grup 2 (Knack manevrası ile birlikte PTKE) veya Grup 3 (tek başına PTKE)'e atandı. 8 haftalık çalışma sürecinde bireyler başlangıçta, 4. hafta sonunda ve 8. hafta sonunda değerlendirildi. Primer sonuç ölçümü olan subjektif inkontinans ciddiyeti ve inkontinansın genel yaşam kalitesi üzerine etkisi Uluslararası İnkontinans Konsültasyon Anketi-Kısa Form ile değerlendirildi. Sekonder sonuç ölçümleri olarak objektif inkontinans şiddeti 1 saatlik ped testi ile, inkontinansın yaşam kalitesinin alt boyutları üzerine etkisi King Sağlık Anketi ile, bireylerin semptom ciddiyeti algısı“Hasta Global Ciddiyet Algısı Skalası”ile ve iyileşme algısı“Hasta Global İyileşme Algısı Skalası”ile değerlendirildi. Çalışma sonunda, yaşam kalitesinin“genel sağlık algısı”,“kişisel ilişkiler”ve“ciddiyet ölçümleri”alt boyutları dışındaki tüm sonuç ölçümlerinin tüm gruplarda zaman içerisinde istatistiksel açıdan anlamlı değişim gösterdiği tespit edildi (p0,001). Grup içi değişimler gruplar arası karşılaştırıldığında, PTKE'ye Knack manevrası ve yaşam tarzı önerileri eklenmesi tüm sonuç ölçümleri açısından daha yüksek iyileşmeler açığa çıkardı (p0,001). Bunun yanı sıra YTÖ olmaksızın PTKE'ye sadece Knack manevrası eğitiminin eklenmesi de tek başına PTKE'ye kıyasla çeşitli sonuç ölçümü parametreleri (subjektif inkontinans şiddeti ve genel yaşam kalitesi düzeyi, inkontinans etkisi, Üİ ciddiyet algısı) açısından üstünlük gösterdi. Bu çalışmanın sonucunda, prostatektomi sonrası Üİ tedavisinde PTKE'ye Knack manevrası ve YTÖ eklenmesi ile kısa dönemde daha iyi sonuçlar elde edildiği tespit edildi. Prostatektomi sonrası Üİ yönetiminde konservatif yaklaşımlara uyumu uzun dönemde devam ettirerek etkileri ortaya koyan takipli ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reveal the additional effects of Knack maneuver and lifestyle recommendations training on pelvic floor muscle training (PFMT) in a randomized controlled design in individuals with urinary incontinence (UI) complaints after radical prostatectomy. 66 individuals with UI complaints after prostatectomy were included in the study. Individuals were randomly assigned to Group 1 (PFMT with Knack maneuver and lifestyle recommendations), Group 2 (PFMT with Knack maneuver), or Group 3 (PFMT alone). During the 8-week study period, individuals were evaluated at baseline, at the end of the 4th week, and at the end of the 8th week. The primary outcome measure, subjective UI severity, and the effect of UI on the overall quality of life (QoL) were assessed using the International Consultation on Incontinence Questionnaire-Short Form. As secondary outcome measures, objective incontinence severity was assessed with the 1-hour pad test, the effect of incontinence on sub-domains of QoL with the King's Health Questionnaire, the perception of symptom severity of individuals with the Patient Global Impression of Severity scale, and the perception of recovery with the Patient Global Impression of Improvement.