An Examination of financial fragility of Turkish banks during the April 1994 crisis
Nisan 1994 krizi sırasında Türk bankalarının finansal kırgınlıklarının tahlili
- Tez No: 43184
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ABSTRAKT Nisan 1994 Krizi Sırasında Türk Bankalarının Finansal Kırılganlıklarının Tahlili Hazırlayan: Melih Bulu Bu tezde Nisan 1994 krizi, Türk bankacılık sektörü açısından, Amerikalı ekonomist Hyman Minsky'nin Finansal Belirsizlik Hipotezi ile ilişkilendirilerek analiz edilmiştir. Bankaların yabancı para borç stokları yüzünden oluşan finansal kırılganlık, asıl olarak Nisan 1994 krizinde oynadığı önemli rol sebebiyle incelenmiştir. Tahlil yapılırken, yabancı para borç stoğundan doğan kırılganlığın ölçülmesi için Finansal Risk Oranı adlı yeni bir oran tanımlanmıştır. Ayrıca, bu oranın Nisan 1994 krizi için yorumu bölümünde Minsky'nin finansal belirsizlik hipotezinden faydalanılmıştır. Finansal Risk Oranı ile Minsky'nin hedge, spekülatif ve Ponzi borçlanma tipleri arasında ilişki kurulması bu tezin merkezini oluşturmaktadır. Daha sonra Türkiye'nin Nisan 1994 krizindeki durumu Minsky'nin bakış açısı ve bu tezde tanımladığımız Finansal Risk Oranı vasıtası ile tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An Examination of Financial Fragility of Turkish Banks During the April 1994 Crisis by Melih Bulu In this thesis, the economic crisis of April 1994 is analyzed with respect to the Turkish banking sector staying in contact with the Financial Instability Hypothesis of Hyman Minsky -an American economist. Financial fragility structure due to foreign exchange debts of the banks are examined mainly since they played very important role during the April crisis. While the examination was being made, a new ratio was defined called Financial Risk Ratio to measure the fragility of banking sector due to the FX debt usage. Moreover, as mentioned above, Financial Instability Hypothesis of Minsky was used at the evaluation stage of the Financial Risk Ratio for the April 1994 case. The core of this thesis is building a connection between the Financial Risk Ratio and the three possible finance types of Minsky which are hedge, speculative and Ponzi finance. Then the events in Turkish case in April 1994 was examined with respect to Minsky's view with the help of Financial Risk Ratio that is defined in this thesis. IV