Medikal onkoloji polikliniği'ne başvuran hastalarda sarkopeni durumunun taranması
Screening for the status of sarcopenia in patients applied to medical oncology polyclinic
  1. Tez No: 912715
  2. Yazar: EZİME TORUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Sarkopeni, kanser hastalarında hastalık veya tedavi sürecinden dolayı görülen yaygın bir komplikasyondur. Bu çalışma, kanser hastalarında sarkopeni durumunun ve ilişkili faktörlerin saptanmasına yönelik Medikal Onkoloji Polikliniği'ne ilk defa başvuran 18-64 yaş hastalarda kesitsel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışmaya 68 kadın, 64 erkek olmak üzere 132 hasta dahil edilmiştir. Hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesinde Hasta Temelli Subjektif Global Değerlendirme Kısa Form (PG SGA SF) ve Malnütrisyon İçin Küresel Liderlik Girişimi (GLİM) kriterleri kullanılmıştır. Hastaların sarkopeni durumunu değerlendirilmek amacıyla bioelektrik impedans analizi (BİA), el kavrama kuvveti ve yürüme hızı testi yapılmıştır. Hastaların fiziksel aktivite durumlarının değerlendirilmesinde Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi kısa form (IPAQ-SF) kullanılmıştır. Hastaların, PG SGA SF ile %57,6'sında ve GLİM kriterlerine göre %50'sinde malnütrisyon saptanmıştır. Sarkopeni durumu, Avrupa Sarkopeni Çalışma Grubu'nun (EWSGOP 2) kriterlerine göre değerlendirilmiş ve 53 hastada (%40,2) muhtemel sarkopeni, 13 hastada (%9,8) sarkopeni ve 10 hastada (%7,5) ciddi sarkopeni olduğu tespit edilmiştir. Sarkopeni gastrointestinal sistem kanseri hastalarında yüksek oranda bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Sarcopenia is a prevalent complication in cancer patients, primarily resulting from the disease itself or its treatment processes. This cross-sectional study aimed to evaluate the prevalence of sarcopenia and its associated factors in cancer patients aged 18–64 years who were first-time attendees at the Medical Oncology Clinic. A total of 132 patients, comprising 68 females and 64 males, were included in the study. Nutritional status was assessed using the Patient-Generated Subjective Global Assessment Short Form (PG-SGA SF) and the Global Leadership Initiative on Malnutrition (GLIM) criteria. Sarcopenia was evaluated through bioelectrical impedance analysis (BIA), handgrip strength tests, and gait speed measurements. Physical activity levels were assessed using the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF). Malnutrition was identified in 57.6% of the patients using the PG-SGA SF and in 50% according to the GLIM criteria. Sarcopenia status, assessed based on the criteria of the European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP2), revealed probable sarcopenia in 53 patients (40.2%), sarcopenia in 13 patients (9.8%), and severe sarcopenia in 10 patients (7.5%). The prevalence of sarcopenia was significantly higher in patients with gastrointestinal cancers (p0.05).