İzmir'de Kredi Yurtlar Kurumu erkek yurtlarında kalan yabancı uyruklu öğrencilerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve Türk öğrencilerle karşılaştırılması
Healthy lifestyle behaviours of foreign male students residing in government hostels in Izmir and their comparison with Turkish students
  1. Tez No: 431895
  2. Yazar: ABDI AZIZ OMAR ADEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSABEL RAİKA DURUSOY ONMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu araştırmada İzmir'de Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) erkek yurtlarında kalan yabancı uyruklu öğrencilerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının belirlenmesi ve Türk öğrencilerle karşılaştırmasını amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte olan araştırmanın evrenini 2015-2016 öğretim yılında İzmir'de KYK Erkek Yurtlarında kalan ve toplam sayısı 5.258 olan Türk ve yabancı uyruklu öğrenciler oluşturmuştur. Türk öğrencilerin sayısı 4.633, yabancı öğrencilerin sayısı 625'tir. Erasmus programıyla giden ve gelen öğrenciler bu sayılara dâhil değildir ve kapsam dışı bırakılmıştır. İzmir'de KYK erkek yurtları sekiz adettir ve yabancı öğrencilerin konakladığı yedi yurdun tamamı çalışma kapsamına alınmıştır: Hacı Ahmet Tatari Yurdu, Bornova Erkek Yurdu, Atatürk Yurdu, Barbaros Yurdu, Çiğli Erkek Yurdu, Urla Yurdu ve Çakabey Yurdu. Bu yurtlarda hem yabancı uyruklu öğrencilerin hem Türk öğrencilerin sayılarına orantılı olarak evreni temsil edecek iki örneklem grubu seçilmiştir. Çalışmanın örneklem büyüklüğü 252 öğrenciden oluşmuştur. Öğrenciler, yurtlara ve uyruğa tabakalı olarak seçilmiştir. Toplam seçilmesi gereken 126 yabancı öğrenci, mevcut 625 yabancı öğrenci içinden, 126 Türk öğrenci de mevcut 4.633 öğrenci içinden sistematik rastgele yöntemle seçilmiştir. Verilerin toplanmasında“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçegi II”(SYBDÖ-II) ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Sosyo-demografik Anket Formu”kullanılmıştır. Çalışmanın bağımsız değişkenleri yaş, medeni durum, anne-babanın öğrenimi, kayıtlı olduğu eğitim programı, kalınan yer, kaldığı yerden memnuniyet, ekonomik durum algısı, sağlık algısı, boy, kilo, kronik hastalık varlığı, sigara, alkol kullanımı ve İzmir'de zorlandığı konulardır. Bağımlı değişkenler SYBDÖ toplam ve alt boyut puanlarıdır. Ölçeğin altı alt boyutu bulunmaktadır. Ölçeğin ve alt boyutlarının skorları yükseldikçe sağlıklı yaşam biçiminin daha olumlu olduğu anlaşılmaktadır. Verilerin değerlendirmesinde; bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizi veya Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to assess the healthy lifestyle behaviours of foreign male students residing in government hostels in Izmir and to compare them with Turkish students. Materials and method: The target group of this cross-sectional study consisted of 5.258 Turkish and foreign students residing in government hostels in Izmir during the 2015-2016 academicyear. The total number of Turkish students was 4.633 and there were a total of 625 foreign students.Erasmus students were excluded from the study and are not included in these total numbers. There are eight male government hostels in Izmir and seven hostels whereforeign students reside were included in the study: Hacı Ahmet Tatari Hostel, Bornova Male Hostel, Atatürk Hostel, Barbaros Hostel, Çiğli Male Hostel, Urla Hostel and Çakabey Hostel. Two samples representative of both foreign and Turkish students were selected proportionally to the number of students residing in each hostel. The sample size of the study was 252 students. The students were selected stratifying according to hostel and nationality. The two groups were selected equally, with 126 foreign students selected out of 625 and 126 Turkish students selected out of 4.633in a systematic random manner. The data were collected using the Health Promoting Lifestyle Profile (HPLP-II) scale and a socio-demographic questionnaire prepared by the researcher. The independent variables of the study were age, marital status, mother's and father's education, properties of the educational program enrolled and residence, economic status, perceived health, presence of chronic disease, body mass index, tobacco use, alcohol use, perceived difficulties of living in Izmir. The dependent variables were total and dimensional HPLP scores. The scale has six dimensions. Higher total and dimension scores mean a more positive healthy lifestyle.The assessments of the data included means and standard deviations, percentage distributions and t test, one-way ANOVA, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests.