Futbol maçının oluşturduğu yorgunluğun biyomekanik parametreler ve nöromüsküler performansa etkisi
The effect of soccer match induced fatigue on biomechanical parameters and neuromuscular performance
  1. Tez No: 431931
  2. Yazar: SERDAR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AHMET ERTAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma ile futbol maçının oyuncularda oluşturduğu yorgunluğun, iniş biyomekaniği parametreleri ve nöromüsküler performans üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya Altınordu Futbol Kulübü'nden yaş ortalaması 20.1 ± 3.6, boy ortalaması 180.2 ± 5.9 cm ve vücut ağırlığı ortalaması 73.1 ± 2.0 kg olan profesyonel ve profesyonelliğe aday 18 gönüllü erkek futbol oyuncusu katıldı. Resmi bir futbol maçından önce ve sonra“Borg Algılanan Yorgunluk Skalası”ile yorgunluk düzeyi saptandı. Olgulardan maç öncesi ve sonrası“drop jump”sıçrama yapmaları istendi. Sıçrama yüksekliği (cm), sıçrama gücü (W), bağıl güç (W/kg) ve reaktif kuvvet endeks değerleri kuvvet platformu aracılığında ölçüldü. Sıçramalar önden ve yandan video kamera ile kayda alındı. Video analizi ile olguların iniş hatası puanlama sisteminden maç öncesi ve sonrası aldıkları skorlar hesaplandı. Oyuncuların Borg Algılanan Ağrı ve Yorgunluk Ölçeğine göre maç öncesi ortalama yorgunluk düzeyi 7.2 ± 1.1; maç sonrası ortalama yorgunluk düzeyi ise 17.9 ± 1.9 olarak bulundu. Maç öncesi ve sonrası Borg Algılanan Ağrı ve Yorgunluk Ölçeği puanlarının farkı istatistiksel olarak anlamlı idi (p˂0.05).Olguların maç öncesi ortalama sıçrama yüksekliği 38.7 ± 5.5 cm; sıçrama gücü 2752.7 ± 566.9 W; bağıl gücü 38.7 ± 9.1 W/kg; reaktif kuvvet endeksi 0.10 ± 0.04 idi. Maç sonrası ortalama sıçrama yüksekliği 37.8 ± 5.5 cm; sıçrama gücü 2742.3 ± 541.7 W; bağıl gücü 37.8 ± 8.4 W/kg; reaktif kuvvet endeksi 0.10 ± 0.03 olarak bulundu. Çalışmaya katılan oyuncular“İniş Hatası Puanlama Sistemi”nden maç öncesi ortalama 6.4 ± 2.0; maç sonrası 8.4 ± 2.6 puan aldılar. Nöromüsküler performans unsurlarının maç öncesi ve sonrası değerleri arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu. Buna karşın oyuncuların maç öncesi ve maç sonrası“İniş Hatası Puanlama Sistemi”skorları arasında istatistiksel anlamlı fark vardı. Futbol maçında oluşan yorgunluğun iniş biyomekaniğini bozduğu sonucuna varıldı. Nöromüsküler performansta düşüş olmamasına karşın, iniş biyomekaniğindeki bu bozulmanın postüral kontrol, proprioseptif keskinlik ve nöromüsküler kontroldeki bozulma ile ilişkili olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effects of soccer match induced fatigue on landing biomechanical parameters and neuromuscular performance. A total of 18 young professional male soccer players of the Altınordu Football Club, with mean age of 20.1 ± 3.6 yrs, mean body weight of 73.1 ± 2.0 kg, and mean height of 180.2 ± 5.9 cm participated in the study as volunteers. Fatigue level was assessed with the Borg Rate of Perceived Exertion and Pain scale before and following an official football match. The drop jump test was applied before and following the match. Jump height (cm), jump power (W), the relative power (W/kg) and reactive strenght index were measured using a force platform. Off-the-shelf camcorders recorded frontal and sagittal plane views of the subject performing the task. The Landing Error Scoring System (LESS) was scored from replay of this video. Pre-match and post-match LESS scores were calculated. According to Borg Perceived Pain and Fatigue Scale, before the match the players average fatigue level was 7.2 ± 1.1; after the match the average level of fatigue was 17.9 ± 1.9. The difference of before and after the match Borg Perceived Pain and Fatigue Scale score was statistically significant idi (p˂0.05). The pre- match average jump height, jump power, relative power and reactive strength index of the cases were 38.7 ± 5.5 cm, 2752.7 ± 566.9 W, 38.7 ± 9.1 W/kg and 0.10 ± 0.04, respectively. The post-match average jump height, jump power, relative power and reactive strength index of the cases was 37.8 ± 5.5 cm, 2742.3 ± 541.7 W, 37.8 ± 8.4 W/kg and 0.10 ± 0.03, respectively. Pre-match Landing Error Scoring System average was 6.4 ± 2.0, and post-match score was 8.4 ± 2.6. There were no statistically significant differences between pre-match and post-match neuromuscular element scores. However, pre-match and post-match Landing Error Scoring System scores were statistically significant different for the players. It was concluded that fatigue that occurs in a soccer match disrupts landing biomechanics. Impairment of landing biomechanics releated with reduction of postural control, proprioceptive acuity and neromuscular control.