Sonlu N-etkisi katılarak B(E2) değerleri ve Mikhailov analizi ile ZGAMA hesaplamaları
Extraction of ZGAMMA including finite N-effect with B(E2) values and Mikhailov analysis
- Tez No: 431993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA BURCU ÇAKIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının kapsamında, bozon sayısı 16 ve 15 değerlerine sahip nadir toprak bölgesi çift-çift çekirdeklerin gama (γ) ve temel seviye bantları arasında dökülen deneysel olarak gözlenmiş gama elektrik kuadrupol geçişlerinin şiddetleri [I(E2)], oranları [B(E2)] hesaplanmıştır. Deforme çekirdekler için dallanma oranları hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan değerler için Alaga kurallarından faydalanılabilir. Bu modelin öngördüğü ve bozon sayısına bağlı olmaksızın sabit oranlar ile tanımladığı B(E2) değerleri karşılaştırılmıştır. Bu Alaga kurallarına ek olarak sonlu-N etkisi olan Kısmi Dinamik Simetri (Partial Dynamical Symmetry – PDS), modelinin öngördüğü dallanma oranları da deneysel değerler ile karşılaştırılmıştır. Son olarak hem deneysel verilerden hem de iki modelden Zγ bant karışım parametreleri hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar Mikhailov analizi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The scope of this MsC thesis study, branching ratios [B(E2)] are calculated using experimental intensity [I(E2)] values of gamma electric quadrupol transitions between gamma and ground state band, multipolarity information in even-even rare-earth region nuclei that have 16 and 15 bosons. Alaga rules can be used to get information for branching ratios in deformed nuclei. Branching ratios of the E2 transitions this model predicts independently from boson number in a nucleus are compared with experimental B(E2) values. In addition to the Alaga rules, finite N-effect Partial Dynamical Symmetry – PDS model branching ratios are also compared with the experimental B(E2) values. Lastly, Zγ band mixing parameters are calculated from both experimental values and two theory. The results are compared with Mikhailov analysis.