Çok çözünürlüklü yol ağı ekran haritalarının genelleştirmesi ve etiketlemesı
Digital map generalization and labelling of multi-scale street networks
- Tez No: 432100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Geography, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez kapsamında, kartografyanın önemli çalışma konularından genelleştirme ve etiketleme konularındaki sorunlarının çözümü için çok ölçekli yol ağı haritalarında geçerli yeni bir yaklaşım ortaya konulmaktadır. Tasarlanan yöntem sayesinde çok ölçekli ekran haritalarında kullanıcıların harita içeriğini daha kolay kavraması amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında genelleştirme ve etiketleme işlemleri için önerilen yol ağı hiyerarşisi, yol detaylarının fonksiyonel sınıf bilgilerinden ve merkezlik ölçülerinden yararlanılarak türetilmiştir. Merkezlik ölçüleri her yaklaşma/uzaklaşma seviyesi için ayrı olarak hesaplanan yarıçap parametre değerine bağlı olarak değişmektedir. Yarıçapların belirlenmesinde harita kullanıcısının okuma mesafesindeki normal görüş hattı değerleri kullanılmıştır. Her bir yol detayının önemi veri tabanlarında öznitelik bilgisi olarak tutulan fonksiyonel sınıf değerlerine göre değişmektedir. Fakat bu sınıflandırma belirli bir bölgede aynı fonksiyonel sınıf içinde yer alan detayların karşılıklı olarak önem derecelerinin belirlenmesinde yetersizdir. Bu eksikliği ortadan kaldırmak için bu çalışmada, fonksiyonel sınıf özelliklerinin yanında, yolların önem derecelerinin belirlenmesinde geometrik özellikleri de dikkate alan merkezlik ölçülerinin kullanılması hedeflenmiştir. Merkezlik ölçüleri yol ağındaki belirgin ve önemli dokuların tespitine imkân sağlar. Bu dokular genelleştirme ve etiketleme işlemlerinin gerçekleştirilmesinde, ortaya alternatif çözümler koymaktadır. Tez çalışmasında kullanılan merkezlik ölçüsüne bağlı geometrik özellikler birincil çizge üzerinden çıkarılmıştır. Her detay seviyesi için belirlenen yarıçap değeri çizgi detayların ortasına yer aldığı varsayılan orta noktalara bağlı olarak hesaplanmıştır. Yarıçap değerlerinin belirlenmesinde kullanılan normal görüş hattı, kullanıcının odaklandığı ekran haritasının sınırlarına göre değişen açısal bir değerdir. Her yaklaşma/uzaklaşma seviyesi için yarıçap değeri ayrı olarak hesaplanmış ve yol detaylarının merkezlik ölçüsü değerleri buna bağlı olarak türetilmiştir. Çalışmada kullanılan dört merkezlik ölçüsüne bağlı farklı hiyerarşik sonuçlar çoklu karar destek mekanizmaları kullanılarak bütünleştirilmiştir. Karar destek amaçlı kullanılan en önemli yöntemlerden biri analitik hiyerarşi süreci yaklaşımıdır. Uzman görüşlerine bağlı olarak ikili karşılaştırmalara dayanan bu süreç merkezlik ölçülerinin ağırlık değerlerinin belirlenmesini sağlamaktadır. Yol ağları için önerilen hiyerarşi türetme yöntemi, Amerika Birleşik Devletleri – Boston içindeki Cambridge ve Somerville yerleşim merkezine ait veriler üzerinden test edilmiştir. Test bölgesindeki yol detayları beş farklı fonksiyonel sınıf hiyerarşisine sahiptir. Fonksiyonel sınıf bilgilerine merkezlik ölçülerinin bütünleştirilmesine dayalı yeni hiyerarşi eklenerek yol ağı genelleştirmesi ve etiketleme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Önerilen hiyerarşi, önemsiz olarak kabul edilen yol detaylarının belirlenmesinde ve yol etiketlerinin önemlerinin ortaya konulmasında oldukça etkilidir.
Özet (Çeviri)
This study discusses a new cartographic approach to solve problems of generalizing and labelling street features in multi scale street maps. The main purpose of the applied new approach is to make the map contents more understandable for the map users, by considering their ımportant demands while browsing multi resolution maps. For better generalizing and labelling, a new hierarchy for street maps is obtained using functional classes and centrality measures of the street features. Values of centrality measures change in each scale by calculating a radius parameter which depends on the map user's field of view. The importance of each street feature is distinguished based on their functional classes. However, this classification is not sufficient to differentiate between features from the same classes within a limited area. To improve this, important geometric properties beside streets functional classes for the street features are considered. Centrality measures capture street features' relative significance by calculating their geometric properties in street networks, thus using them provide important upgraded solution for the generalization and labelling processes. In this study, centrality measures are derived from primary graph using the mid-points of street features and appropriate radius in each used level of detail. Extraction of the investigated radius in each level of detail on a map happens by using the right field of view, which is an angular extent subtended by a display in front of the user's eyes. For each zoom level a diameter is calculated then used to extract the centrality values for the street features at that zoom level. In this study, four centrality measures each of which marks different patterns of the street network as significantly important are studied; however, these patterns alter in their practicality for the generalization and labelling processes. Ranking and giving priorities to the various centrality measures in an equation are constructed by using one multi-criteria decision method. One of the most utilized methods in the multi-criteria decision approaches is the Analytical Hierarchy Process. The weights for each of the centrality measures are computed and normalized to form the hierarchy, in this process. The proposed hierarchy is applied on an area in Boston (USA) that contains street network for Cambridge and Somerville. The test area contains street features classified in five street functional classes. Using street functional classes with the priorities extracted from the proposed hierarchy, generalization and labelling processes are applied. The proposed hierarchy has significant effects in labeling important street features also in omitting insignificant street features from the street networks.