Yazılım projelerinde kaliteyi düşüren kodların bulunması
Finding code that decrease quality of system and propossing refactoring methods forsoftware projects
  1. Tez No: 432121
  2. Yazar: SEVİLAY TANIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS EMRE SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüzde yazılım onarım maliyeti geliştirme maliyetinden çok daha yüksek olabilmektedir. Sınıfların karmaşıklığı arttıkça projeye sonradan dâhil olan yazılımcıların adaptasyonu zorlaşmaktadır bu da yazılım maliyetini oldukça yükseltmektedir. Bu yüzden kodun mümkün olduğunca anlaşılabilir ve kusursuz olması önem taşır. Üstelik günümüzde yazılım projeleri tek bir kişi tarafından değil, 3-5 veya daha fazla kişi tarafından aynı anda geliştirilebilmektedir. Kodun ilerde anlaşılmayacak derecede karmaşık olmasını engellemek için, geliştirme esnasında kirli kodların bulunup düzeltilmesi, yazılım projesini daha anlaşılır kılacaktır. Bu şekilde projenin geliştirme ve onarım maliyeti minimize edilecektir. Yazılım projelerinde kirli kodları yakalayabilmek için eşik değerlerini belirlemek gerekmektir. Bu değerler dinamik olarak belirlenmelidir, çünkü limitler firmalar arasında farklılık gösterebilmektedir. Yani mutlak alt limit ya da mutlak üst limit diye sınır yoktur. Değinilen ihtiyacı karşılamak için çalışmamızda, kurumların kendi limitlerini oluşturmalarına olanak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, software maintenance is more expensive than development cost. While class complexity increases, adaptation of new programmers to software projects also increases, so the cost of software goes up. Therefore, it's important to produce fautless and understandable code. Moreover, software projects are not developed by only one person; even a small scale project needs 3 or more participants working on the code at the same time. To prevent complexty of code, fixing inappropriate codes (code smells) during development has significant value as this process makes software projects more understandable and leads to higher code quality. Consequently in this way, costs of software projects' maintanence will decrease. Thresholds should be determined to detect code smells in projects. Because of every firm has its own upper and lower limits, they can generate these thresholds dynamically by using their trusted software source codes. In other words, there are no absolute limits. To solve this problem about the aforementioned issue, we provide an opportunity to firms so that they can create their own limits dynamically.