Analysis of multi temporal satellite imagery for total suspended sediment in coastal water
Kıyı sularındaki toplam sediment miktarının çok zamanlı uydu görüntüleri kullanılarak analizi
- Tez No: 432196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN BALIK ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Toplam askıdaki sediment (TSS) kontrolü, kıyı ekosistemi üzerindeki herhangi bir olumsuz etkiyi doğrudan önleyebilmek açısından kıyı yöneticileri ve izleyiciler için büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalşmada dalga egemen bir kıyı alanı olan Filistin'in Gazze Şeridi boyunca, kıyı bölgesindeki askıdaki sediment miktarının uzaktan algılama teknikleri ile tespiti ve analizi gerçekleştirilmiştir. Öncelikle çalışmaalanına ait 2012 yılında toplanmış TSS değerleriteminedilmiştir. Bu veriler Filistin Üniversitesi İnşaat Fakültesi tarafından 64 farklı test noktası içintoplanmıştırve herbir test noktasınınkoordinatlarınınkayıdı alınmıştır. Çalışmaalanınıörten 5 farklı tarihte alınmış Landsat uydu görüntüleri kullanılmıştır. Tüm görüntülerde TSS miktarı belli bir hata oranıile tespit edilebilmiştir. Bu hatalar yersel verinin vegörüntülerin alınmatarihleri arasındaki farklardan ve özellikle gelgit ve dalga hareketlerindeki farklılıklardan kaynaklanmıştır. Uzaktan algılama verilerinden 4 farklı bant için herbir örnek noktasına ait TSS değerleri ve piksel grideğerleri arasındaki ilişkibelirlenmiştir. Her bir piksel grideğeriiçinkarşılık gelen TSS değerlerinin birfonksiyonu olan 5 farklı regrasyon denklemi oluşturulmuştur. Her bir denklem ile elde edilen korelasyon değeri 1999, 2003, 2010, 2014, ve 2015 yıllarına ait görüntüler için sırasıyla 0.608, 0.668, 0.700, 0.702, ve 0.644 olarak hesaplanmıştır. Korelasyon faktörü değerlerinin uydu görüntülerinin alındığı yıllara göre ters orantılı olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak en yüksek korelasyon değeri dikkate alınarak ve regresyoneşitlikleri kullanılarak 5 adet TSS haritası üretilmiştir. Çalışma alanın ait TSS davranışınıincelemek üzere detaylı analizler gerçekleştirilmiştir. Nil Nehri'nden Gazze Limanına doğru saat yönünün tersine dolaşım yoluyla askıda sedimen taşıma yönü gösterilmiştir. TSS konsantrasyonu dikkate alınarak Gazze Limanı etrafındaki kıyı şeridinde oluşan erozyon ve büyüme tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Total suspended sediments - TSS control has great importance for coastal managers and audiences as direct results for its drastic effects on any coastal ecosystem. Remote sensing techniques have been applied in this study for detection, study, and analyzing the suspended sediment manner in Gaza Strip coastal area in Palestine as a wave active coastal area. Five different Landsat satellite images have readily detected TSS concentrations in the study area included error margin that regarding many causes, such as images' acquisition date difference from sampling date, and circulation and tides. First of all, remote sensing and attribute data were collected about the study area. We downloaded five different Landsat scenes for Gaza coastal zone. Another 64 tested and coordinated TSS samples for different points along Gaza coast have been granted by University of Palestine Civil Engineering Department. Digital numbers - DN for relative brightness were obtained for each sample point in the optical and NIR bands for regression establishing between DNs and their corresponding TSS concentrations in each pixel. Five different regression equations were also obtained, each one was as a function of DN and TSS as output. Each equation contained such a correlation factor -R. Correlation factors values were 0.608, 0.668, 0.700, 0.702, and 0.644 for the 1999, 2003, 2010, 2014, and 2015 images respectively. Correlation factor values inversely proportional with the time difference between acquisition and sampling dates. After that whole pixel bands that contained highest correlation in all images have entered in its regression equation to calculate TSS concentration in mg\l, and generate five TSS concentration maps. Moreover, a detailed analysis and discussion were established to study TSS behavior in the target study area. Suspended sediment transport direction via counterclockwise circulation from Nile River has been shown. TSS deposition on the Gaza Seaport and the sequenced erosion and accretion problem was also discussed beside high and low TSS concentration places along shorelines in Gaza Coastal zone.