Piezoelektrik tabakalı öngerilmeli sistemin zamana göre harmonik değişen yük etkisindeki dinamik davranışı
Dynamics of a system comprising prestressed piezoelectric layers under the action of a time-harmonic load
- Tez No: 432212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ön gerilmeli piezoelektrik tabakalardan oluşan sistemin zamana göre harmonik değişen yük etkisi altındaki dinamik davranışı, düzlem şekil değiştirme halinde, parçalı homojen cisim modeli çerçevesinde, elasto-elektro dinamiğin lineer teorisi kullanılarak incelenmiştir. Ön gerilmenin, ideal olmayan temas koşullarının, polarizasyon yönlerinin ve tabaka kalınlıklarının bu dinamik davranışa etkisi incelenmiştir. Problemin matematiksel formülasyonu yapılmış ve elde edilen sınır değer probleminin çözümü Fourier integral dönüşümü uygulanarak bulunmuştur. Tabakalar arasında ideal olmayan temas koşullarının bulunduğu varsayılmıştır. Piezoelektrik tabakalardan oluşan sistemin ara yüzeyindeki gerilme dağılımı sayısal olarak incelenmiştir. Sayısal sonuçlar tabakaların PZT- 5A, PZT-5H, PZT-4 ve PZT-7A malzemelerinden oluşması durumlarında elde edilmiş ve mühendislik açısından yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dynamics of a system comprising prestressed piezoelectric layers under the action of a time-harmonic load is examined within the scope of the piecewise-homogeneous body model utilizing electro-elasto dynamic linear theory. Effect of the pre-stress, non-ideal contact conditions, polarization direction and layer thickness on the dynamic behavior are investigated. Mathematical formulation of the problem is made, and the resulting solution of boundary value problems have been found by applying the Fourier integral transform. It is assumed that between the layers non-ideal contact conditions are satisfied. An algorithm is proposed and employed to obtain numerical results on the distribution of stresses acting on the interface plane. Numerical results are derived for the materials PZT-5A, PZT-5H, PZT-4 and PZT-7A and interpreted in terms of engineering.