Türkiye imalat sanayinde yerli üretim yetkinliklerinin geliştirlmesinin ekonomik etki analizi: Demiryolu araçları sektörü
Domestıc productıon ın the Turkısh manufacturıng ındustry economıc ımpact analysıs of the development of competencıes: Raılway vehıcles ındustry
- Tez No: 432412
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YÜLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülke iktisadının yeşermesine reel ve nispi olarak doğrudan,dolaylı ve uyarılmış etkisi olan makine imalat sanayi ve alt konseptlerinden biri olan demiryolu araçları sektörünün,toplam yerli imalat sanayi içindeki büyüklüğü ve etkisi belirtilmiştir. Bu akademik çalışmada, demiryolu araçları sektörünün ithal edilmesi karşıt yurtiçi sınırları içerisinde üretilmesi sonucu ülke ekonomisi üzerine yaratacağı birincil,ikincil ve üçüncül etkiler analiz edilmiştir. Daha açık bir ifadeyle, demiryolu araçları sektörünün ithal edilmesi yerine yurtiçi sınırları içerisinde üretilmesi sonucu, ülke ekonomisi üzerine sağlayacağı brüt katma değerler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The economics of the country nowhere in terms of real and relative direct,indirect, and impact and which has evoked machinery manufacturing industry sub-sector within Total Domestic rolling stock manufacturing industry,which is one of concepts of size and impact is given. This academic study, produced within the borders opposing the importation of domestic rolling stock industry as a result of the country's economy will have on the primary,secondary and tertiary effects were analyzed. In other words, the rolling stock industry to be imported instead of produced within the domestic borders as a result of on the country's economy that would provide the gross value added were analyzed.