Leasing, its applications and an alternative lease proposal to small and medium-sized enterprises in Turkey
Leasing uygulamaları ve Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli firmalara yönelik alternatif bir leasing model önerisi
- Tez No: 43262
- Danışmanlar: PROF.DR. ALAEDDİN TİLEYLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Öz LEASING, UYGULAMALARI VE TÜRKİYE'DEKİ KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ FİRMALARA YÖNELİK ALTERNATİF BİR LEASING MODEL ÖNERİSİ GÜN, M. Murat Yüksek Lisans, İşletme Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Alaeddin TİLEYLİOGLU Eylül 1995, 156 sayfa Bu tezde ilk olarak leasing enstrümanının tanımı, türleri, yasal çerçevesi ve dünyadaki uygulamaları araştırılmıştır. Daha sonra, leasing enstrümanının Türkiye uygulamaları ve Türkiye'deki leasing sektörü incelenmiştir. Bu çalışmada alan araştırması ve istatistiksel bilgiler yanında düzenlenen bir anket kullanılmıştır. Bu anket, bazı leasing kuruluşlarının çalışanlarıyla yapılan görüşmelerle pekiştirilmiştir. Önemli finansal soruman olan küçük ve orta ölçekli işletmeler incelenmiştir. Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin mevcut finansal enstrümanlarının yetersizliği dikkate alındığında leasing önemli bir alternatif enstrüman olmaktadır. Ancak leasing bugüne kadar, küçük ve orta ölçekli işletmeler için bir finansman metodu olamamıştır. Bu çalışmada leasing enstrümanına Türkiye'de uygulanabilirlik ve etkinlik kazandırmak amacıyla alternatif leasing model önerilmiştir. İnanıyoruz ki, leasing küçük ve orta ölçekli işletmeler için gerçek bir finansal alternatif olarak değerlendirilmelidir. Anahtar Kelimeler : Leasing, küçük ve orta ölçekli işletmeler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LEASING, ITS APPLICATIONS AND AN ALTERNATIVE LEASE MODEL TO SMALL AND MEDIUM-SIZED ENTERPRISES IN TURKEY GÜN, M. Murat Master of Business Administration Supervisor: Prof. Dr. Alaeddin TİLEYLİOGLU September 1995, 156 pages In this thesis, the leasing instrument, including its definition, types, history, legal aspect and applications in the world is analyzed first. Later, applications of leasing and the leasing sector in Turkey is studied. In addition to a survey and statistical data, a questionnaire is used to investigate leasing in Turkey. The questionnaire is further supported with interviews with the staffs of some leasing institutions. Small and medium-sized enterprises, which have serious financial problems are analyzed. Considering the insufficiency of alternative financing instruments available to those enterprises in Turkey, leasing becomes an important alternative instrument. However, leasing applications in small and medium-sized enterprises did not gain ground up to now. In this study, we propose an alternative leasing model that would increase the effectiveness and the applicability of leasing instrument in Turkey. We believe that leasing should be considered as a real financial alternative to small and medium-sized enterprises in Turkey. Keywords : Leasing, small and medium-sized enterprises iii