Demokrasi, ekonomik özgürlük ve ekonomik büyüme ilişkisi
Democracy,economic freedom and economic growth relationship
  1. Tez No: 432704
  2. Yazar: SEFA ERKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL SERHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Neoklasik iktisat okulu az gelişmiş ülkelerin gelişmiş ülkeler ile aynı ekonomik politikalarını uygulayarak gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşabileceğini iddia etmektedir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında az gelişmiş ülkeler üzerine yapılan bazı çalışmalar ise, neoklasik politikalar uygulayan az gelişmiş ülkeler ile gelişmiş ülkeler arasındaki gelir farklılıklarının kapanmak yerine daha da arttığını göstermiştir. Yeni kurumsal iktisat anlayışı ülkeler arasındaki gelir farklılıklarının temelinde kurum ve kuralların etkin olduğunu iddia etmektedir. Bu yaklaşıma göre ülkelerin sahip olduğu ekonomik ve politik kurumlar, ülkelerin ekonomik performansı üzerindeki en etkili faktörlerdir. Literatürde ekonomik özgürlüklerin ekonomik büyüme üzerine olan pozitif etkileri konusunda büyük ölçüde uzlaşılmış olmasına rağmen demokrasinin etkisi halen tartışılmaktadır. Bu çalışmada ekonomik özgürlüklerin ve demokrasi düzeyinin ekonomik büyüme ve gelir farklılığı üzerindeki etkisini analiz etmek amacıyla verilerine ulaşılabilen 24 ülkenin 1996-2011 yılları arasındaki verileri kullanılarak dengeli panel veri seti oluşturulmuş sonraki aşamada değişkenler arasındaki uzun dönemli ve nedensellik ilişkileri incelenmiştir. Çalışma sonucuna göre ekonomik özgürlükler, ekonomik performansı olumlu etkileyen bir faktördür. Demokrasi düzeyinde, politik özgürlüklerde ve sivil özgürlüklerde ilerleme ise, gelir üzerinde negatif etkiye sahiptir. Ayrıca Panel VECM nedensellik analizine göre ekonomik özgürlük ve demokrasi değişkeninden gelire doğru ve gelirden de kurumsal göstergelere doğru istatistiki olarak anlamlı nedensellik ilişkisine rastlanmamıştır. ANAHTAR KELİMELER Kurumsal İktisat, Ekonomik Özgürlük, Demokrasi, Ekonomik Büyüme, Panel Veri Analiz
Özet (Çeviri)
The neoclassical economics school argues that less developed countries could reach to the level of developed countries if they imply same economic policies of developed countries. After The Second World War, some studies especially on less developed countries showed that the differences between developed countries and less developed which used neoclassical policies countries increased rather than decreased. The new institutional economics approach asserts that the main determinants of income differences are institutions and rules. According to the approach economic and political institutions are the most effective factors on countries' economic performance. In the literature though there is a compromise on the positive effects of economic freedom on economic growth, the effect of democracy is still in debate. In order to analysis the effects of economic freedom and democracy on economic growth and income differences, in this study a balanced panel dataset is established using 24 upper middle income countries' data covering the period from 1996 to 2011. In the next stage the long run and causal relations are investigated. According to the results of the study, economic freedom has a positive effect on economic performance. If an improvement in the level of democracy, political freedoms and civil liberties has a negative effect on income. Also the results of Panel VECM causality test show that there are no statistically meaningful causality relations from economic freedom and democracy variables to income and from income to institutional indicators. EY WORDS Institutional Economics, Economic Freedom, Democracy, Economic Growth, Panel Data Analysis