VMAT (volumetric modulated arc therapy) yönteminde kolimatör açısının doz dağılımına etkisinin incelenmesi
An investigation of the dose distribution effect related with collimator angle for VMAT (volumetric modulated arc therapy) method
  1. Tez No: 432896
  2. Yazar: BORA TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL TOKDEMİR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Radyoterapi tedavisi gören 11 prostat kanseri hastasının tedavi planlamaları tek alanlı VMAT ve çift alanlı VMAT teknikleri ile kolimatör açısı 0° iken hesaplatılarak optimum doz dağılımları elde edildi. Optimizasyon parametreleri değiştirilmeksizin, tek VMAT tekniği için kolimatör açıları (0°, 15°, 30°, 45°, 60°, 75°, 90°) olacak şekilde, çift VMAT tekniği için kolimatör açıları (0°-0°, 15°-345°, 30°-330°, 45°-315°, 60°-300°, 75°-285°, 90°-270°) olacak şekilde değiştirilerek tedavi planlamaları tekrar hesaplatıldı ve kolimatör açısının doz dağılımına etkisi her iki tedavi tekniği için de incelendi. En iyi doz dağılımını elde ettiğimiz kolimatör açıları tek alanlı VMAT ve çift alanlı VMAT tekniği ile belirlenerek, istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığına bakıldı. İstatistiksel olarak da anlamlı bulunan kolimatör açılarında yapılan tedavi planlamaları 2 boyutlu hasta kalite kontrol paneli Matrixx® ve 3 boyutlu Compass® yazılım programı vasıtasıyla lineer hızlandırıcıda her hasta için doz ölçümleri yapılarak, 3% doz farklılığı ile 3 mm mesafe farkı kriterine göre γ indeks değerleri elde edilerek sonuçları karşılaştırıldı. Prostat kanseri hastalarının radyoterapi tedavisi için elde edilen en uygun doz dağılımlarını sağlayan kolimatör açılarının hem istatistiksel olarak hem de yapılan ölçümler sonucunda tutarlı olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, we generated optimum single and double VMAT radiotherapy treatment plans for 11 prostate cancer patients when collimator angle was 0°. We recalculated single VMAT plans at different collimator angles (0°,15°,30°,45°,60°,75°,90°), for double VMAT plans(0°-0°,15°-345°,30°-330°,45°-315°,60°-300°,75°-285°,90°-270°) without changing any optimization parameters and we investigated of dose distribution effect related with collimator angle for both treatment techniques. We determined better dose-distribution with some collimator angles and we checked these results about significant or not by statistically. Plans were verified using the 2 dimensional ion chamber array IBA Matrixx® and 3 dimensional IBA Compass® software program for significant collimator angles by statistically. The comparison between calculation and measurement were made by the γ index (3% / 3 mm) analysis. When we determined better dose distribution with some collimator angles, we observed that these angles are significant by statistically and our measurement are consistent for prostate cancer patients while treating by radiotherapy.