POM ve ABS malzemeleri için plastik enjeksiyonda geri dönüşümün mekanik özelliklere etkisinin araştırılması
The effect of recycling ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene)and POM (Polyoxymethylene)materials on the mechanical properties
- Tez No: 432914
- Danışmanlar: PROF. DR. BABÜR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, ABS (Akrilonitril Bütadin Stiren) ve POM (Poli Oksi Metilen) malzemelerinin, plastik enjeksiyon makinasında geri dönüşümlerinin, malzemelerin mekanik özelliklerine etkisi araştırıldı. POM malzemesine 8 kez, ABS malzemesine ise 12 kez geri dönüşüm yapıldı. POM malzemesinden, saf malzemenin yanı sıra 2., 4., 6., ve 8. geri dönüşümlerden test numuneleri alındı. Ayrıca bu geri dönüşümler saf malzemeyle farklı oranlarda ve kendi aralarında karıştırılarak tekrar test edildi. ABS malzemesinden ise 3., 6., 9., ve 12. geri dönüşümlerden test numuneleri alınmış, ayrıca saf malzemeyle ve kendi aralarında farklı oranlarda karıştırılarak mekanik testleri yapıldı. Mekanik özelliklerdeki değişim, SEM'de görülen matris fazı içindeki ayrışmalar ve bozulmalar araştırıldı. Testler sonucunda, POM malzemesinin, eriyik akış miktarı geri dönüşüm sayısıyla doğru orantılı arttı. Bununla birlikte malzemenin kırılganlığı azaldı ve darbe dayanımında da artma görüldü. Kopma uzaması miktarı geri dönüşüm sayısıyla doğru orantılı arttı. Çekme gerilmesi ise, 2. ve 4. geri dönüşümlerde saf malzemeye yakın değerler elde edilse de, 6. Geri dönüşümden sonra düşme tespit edildi. ABS malzemesinde, eriyik akış miktarı geri dönüşüm sayısı arttıkça arttı. Darbe testi sonuçlarında, 2. geri dönüşümde saf malzemeye göre ciddi bir düşüş gözlemlendi ve sonrasında ise azalmaya devam etti. Kopma uzaması ise, 6. geri dönüşüm dışında yaklaşık %25 azaldı. Çekme dayanımı, saf malzemeden sonra ciddi düşüş gösterdi ve sonrasında yakın değerler ölçüldü. Üçlü karışımlarda, ikili karışımlara göre daha yüksek mekanik değerler ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of recycling ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) and POM (Poly Oxy Methylene) materials on the mechanical properties was investigated in plastic injection machine. POM and ABS materials were recycled 8 times and 12 times, respectively. The test samples from the 2nd, 4th, 6th, and 8th recycled samples as well as virgin material were taken for POM material. In addition, these samples were tested in different proportions mixed with the virgin material again. The test samples from the 3rd, 6th, 9th, and 12th recycled samples were taken for ABS material. In addition, the mechanical tests were conducted with these samples mixing at different ratios. The change on mechanical properties were investigated interms of with the decomposition and degradation within the matrix phase on SEM. As a result of the tests conducted, the melt flow rate increased proportionally to the number of recycle in POM material. However, increase in brittleness and decrease in the impact strength of the material have been observed. The amount of fractural elongation increased proportionally with the seemcrest of recycling number. Concerning the tensile strength, the results obtained for the recycling of the 2nd and 4th recycles were near to the values of the virgin material and decrease was obscened after the 6th recycling. The melt flow rate also increased with incease of recycling number for ABS material. As for the impact test results obtained, there has been a significant decrease in recycling compared to the recycling in the 2nd. Moreover the decrease continued. The fratural elongation except for the 6th recycling material decreased to approximately 25%. The tensile strength of the recycled materials significantly decreased after the virgin material. Higher mechanic values were measured for the ternary blends compared to the binary blends.