Simulation application in project evaluation
Proje değerlendirmesinde simulasyon uygulamaları
- Tez No: 43305
- Danışmanlar: PROF.DR. ERKUT GÖKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
oz PROJE DE?ERLENDİRMESİNDE SİMULASYON UYGULAMALARI GEDİK, Hasan İşletme Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Erkut Göktan Mart, 1995 Proje değerlendirmelerinde simulasyon uygulaması, projenin risk ve karlılığını inceleyen, detaylı karmaşık ve daha fazla uğraş gerektiren bir analiz tekniğidir. Simulasyon günlük hayatta sık kullanılmamakla beraber, gerektiğinde en etkin sonuçların alınabileceği bir metoddur. Bu çalışmada, simulasyon uygulamalarının proje değerlendirmedeki uygulama alanları anlatılmış- ve en iyi tek tahmin hesaplarıyla, stokastik yaklaşımlar arasındaki farklar üzerinde durulmuştur. Model değişkenlerinin ayrı ayrı ve gruplar halinde, simulasyon sonuçları üzerindeki etkileri incelenmiş. Böylece analizcilere değişkenlerin etki büyüklüklerini göz önüne alarak, sonuçlan daha etkin bir şekilde değerlendirme imkanı sağlamaktadır. Anahtar Kelimeler : Finansal analiz; Simulasyon; Duyarlılık analizi; Proje Değerlendirme. Bilim kodu: 215.01.02 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SIMULATION APPLICATIONS IN PROJECT EVALUATION GEDİK, Hasan Master of Business Administration Supervisor: Prof. Dr. Erkut Göktan March, 1995 Simulation in project evaluation is a sophisticated analysis technique examining both the risk and profitability of the project. It is not a kind of method which is applied daily but when used necessarily, the most effective results are obtained by simulation. In this study, the simulation application in project evaluations are described, pointing out the differences between the deterministic and stochastic approaches. The variables' effect to the simulation results are examined which are of great importance. The analysts are able to reanalyse the results being aware of the minor and major effects. Keywords : Finance Analysis; Simulation; Sensitivity analysis; Project evaluation. Science code: 215.01.02... 111