Burst frakturu olan hastalarda bazı eser element (Zn, Fe, Mn, Mg, Cu, Cd, Co ve Pb) düzeylerin araştırılması
Investigation of some trace element levels (Zn, Fe, Mn, Mg, Cu, Cd, Co, Pb) in patients with burst fracture
  1. Tez No: 433081
  2. Yazar: SHAHAB AHMED SALIH GEZH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Biz bu çalışmada Van bölgesinde burst frakturu hastalardan bazı eser element düzeylerini (Mn, Cd, Cu, Pb, Fe Mg, Co ve Zn) araştırmayı amaçladık. Bu çalışma 15-Haziran-2015 ile 20-Ocak-2016 dönemde Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahisi Kliniği ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalında Burst frakturu olan hastalardan alınan serum örneklerden gerçekleştirildi. Burst frakturu olan hastalardan alınan serum örneklerden Mn, Cd, Cu, Pb, Fe, Co ve Zn eser ve ağır metal düzeyleri Atomik Absorbsiyon Spektrofotometre yöntemi ile tayin edildi.
Özet (Çeviri)
Our study was aimed to investigate some of the trace element levels (Zn, Fe, Mn, Mg, Cu, Cd, Co, and Pb) from patients with a burst fracture among people in Van city. The study was carried out in the Neurosurgery Department of Medical School of Yuzuncu Yıl University and Van Regional Training and Research Hospital in during the period 15 June 2015 to 20 January 2016, by taking the serum sample from the patient, furthermore analyzed by Atomic Absorbance Spectrophotometric (AAS), were investigated from the serum samples taken from patients diagnosed with a burst fracture.