Bazı ikinci mertebeden diferansiyel denklemlerin Hyers-Ulam kararlılığı
Hyers-Ulam stability of some differential equations of second order
- Tez No: 433079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHEDDİN ŞEVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada ikinci mertebeden diferansiyel denklemlerin Hyers-Ulam ve Hyers-Ulam-Rassias kararlılığı ele alınmıştır. İlk olarak, ikinci mertebeden homojen ve homojen olmayan diferansiyel denklemler ile başlangıç-değer ve sınır-değer problemlerinin Hyers-Ulam kararlılığı incelenmiştir. İkinci olarak, kompleks Banach uzaylarında ikinci mertebeden diferansiyel denklemlerin Hyers-Ulam-Rassias kararlılığa sahip olduğu ispatlandı. Üçüncü olarak ikinci mertebeden tam diferansiyel denklemlerin kararlılığı gösterildi. Son olarak, bazı ikinci mertebeden lineer ve lineer olmayan diferansiyel denklemlerin Hyers-Ulam kararlılığı Gronwall eşitsizliği kullanılarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the Hyers-Ulam stability and the Hyers-Ulam-Rassias stability of differential equations of second order are consider. First, the Hyers-Ulam stability of homogeneous and non-homogeneous second order differential equations, and initial value and boundary-value problems are investigated. Second, it is proved that second order differential equations have the Hyers-Ulam-Rassias stability in complex Banach spaces. Third the, stability of exact second order differential equations is showed. Finally, using the Gronwall inequality, the Hyers-Ulam stability of differential equations of second order is shown.