A Comparison of the endurance training responses to road running and sand running high school students
Kum antremanı ve yol antremanının dayanıklılık çalışması bakımından karşılaştırılması
  1. Tez No: 43309
  2. Yazar: SEMİH SUAT YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
öz KUM ANTREMANI VE YOL ANTREMANININ DAYANIKLILIK ÇALIŞMASI BAKIMINDAN KARŞILAŞTIRILMASI Yİ?İT, Semih S. Yüksek Lisans Tezi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Tez Yöneticsi : Doç.Dr. Fehmi TUNCEL Ocak 1995, 47 Sayfa. Bilindiği üzere, koşularda devamlılık bir çok spor branşının önemli bir özelliğini oluşturur. Son yıllarda, bir çok sporcu, antrenör ve beden eğitimi eğitmeninin bu özelliği geliştirmek için kum zemini tercih etmesi, kum zemin ile toprak zemin arasında önemli bir fark olup olmadığı sorusunu akla getirmiştir. Bu çalışmada, fiziksel ve fizyolojik değişkenler üzerine 6 haftalık dayanıklılık (mukavemet) antremanın etkisi araştırılmıştır. Gönüllü 51 Erkek öğrencinin katıldığı (15-21 yaş) bu çalışmada, gruplar; yol grubu (N:14), kum grubu (N:19) ve kontrol grubu (N:18) olarak belirlenmiştir. Kum ve yol grupları, maksimum kalp atım sayılarının %75 ile 6 hafta süresince, haftada 3 gün ve günde 30 dakika olmak üzere antreman programlarını uygulamışlardır. Maksimum oxygen kullanımı (VO2 max), vücut yağ yüzdesi, istirahat kalp atımı, dikey sıçrama, ve bacak çevre ölçümlan ile ilgili testler, 6 haftalık çalışma öncesi ve sonrasmdauygulanmıştır. İstatiksel analizler; Tek yönlü varyans analizi, T-test ve Tukey kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPARISON OF THE ENDURANCE TRAINING RESPONSES TO ROAD RUNNING AND SAND RUNNING IN HIGH SCHOOL STUDENTS Yİ?İT, Semih S. M.S. in Physical Education Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Fehmi TUNCEL January 1995, 47 Pages. The purpose of this study was to compare the physical and physiological alterations that occurred in high school male students as a result of 6 weeks endurance training program. Fifty-one male students were assigned into road group (14), sand group (19), and control group (18). Road and sand groups exercised once a day, 3 days a week at a heart rate of 75% max HR Maximal oxygen consumption (VO2 max), percent body fat, resting heart rate (RHR), vertical jump (VJ), and leg circumference parameters were measured before and following training session. Oneway-ANOVA, paired sample T-test, and Tukey were used to evaluate the effects of training.