Silindir arkasına eklenen esnek parçanın akış karakteristiklerine etkisi
Effects of the flexible splitter plate attached to rear of the cylinder on flow characteristics
  1. Tez No: 433095
  2. Yazar: SÜLEYMAN TEKŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dikey dairesel silindir arkasına farklı uzunluklardaki esnek parçalar eklenerek oluşan akış yapısı parçacık görüntülemeli hız ölçme tekniği (PIV) ve boya görüntüleme yöntemi ile deneysel olarak incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda, silindir arkasına yerleştirilen ve uzunluğun çapa oranı, L/D, 0, 1.25, 1.5, 2, 2.25, 2.5, 3 ve 4 olan esnek parçalar ile çapa bağlı Reynolds sayısı, ReD=2500, 5000 ve 7500 için silindir arkasındaki kararsız akışın kontrolü çalışılmıştır. PIV ile ölçülen akış verileri ile zaman ortalamalı, akım çizgileri, , girdap, , Reynolds gerilmeleri, , , , türbülans kinetik enerji, , akım yönünde ve akıma dik yöndeki, hız bileşenlerinin rms değerleri, , , hız vektörleri, , akım yönünde ve akıma dik yöndeki hız bileşeni, , ve girdap kopma frekansları, f gibi akış karakteristikleri hesaplanmıştır. Art izi bölgesindeki akış yapısı, eklenen esnek parça uzunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Farklı L/D oranlarının ve Reynolds sayısının akış yapısı üzerinde etkili olduğu belirlenmiş ve L/D oranına bağlı olarak tüm akış yapılarının maksimum değerlerinde düşüş olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
An experimental investigation of vortex shedding around a vertical circular cylinder was applied using Particle Image Velocimetry (PIV) technique and dye visualization to examine the characteristics of water flow. In this experiment, intsabilities that behind the cylinder were studied flexible splitter plate attached to rear or the cylinder which had length ratio to diameter, L/D, 0, 1.25, 1.5, 2, 2.25, 3 and 4 for Reynolds number based on the cylinder diameter, ReD=2500, 5000 and 7500. Time-averaged flow data that taken from PIV measurements were studied such as streamline, , vortex, , Reynolds stresses, , , , turbulent kinetic energy, , root mean square of streamwise, , and transverse velocity component, , velocity vector, , streamwise and transverse velocity components, , and spectral analysis of vortex shedding, f. Occurred flow structure at the wake flow region altered with respect to length of the flexible matter. It is found that the variable parameter of L/D and Reynolds number affect the flow structures and also noted that it decreased maximum level of all characteristic values.