Lisans öğrencilerinde teknoloji kabul seviyesinin belirlenmesi: Kuzey Irak örneği
Determination of technology acceaptance level for undergraduate students: North Iraq sample
- Tez No: 433094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ERAY ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Teknoloji kabul modeli (TKM) bilgi teknolojisi araştırmalarında çok önemli bir modelleme yaklaşımıdır. Bu çalışmanın amacı, (TKM) den etkilenen ana faktörleri tespit etmektedir. Daha sonra Yapısal Eşitlik Modeli (YEM), Doğrulayıcı Faktör Analiz (DFA) , Ölçüm Modeli, Path Diyagramı, Tahmin yöntemi ve uyum iyiliği kriterlerinin temel varsayımlarına kısaca değinilmiştir. Bu çalışmada kullanılmış olan veriler lisans öğrencilerinde teknoloji kabul seviyesinin incelemek için Kuzey Irak'ta Salahaddin Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde 2015-2016 güz dönemi kayıt yaptırmış öğrencilere uygulanan anket yöntemi ile elde edilmiştir. Rassal olarak seçilen 250 öğrenciye anket uygulanmış 210 anketin geri dönüşü sağlanmıştır Teknoloji kabul düzeyini belirlemek ve nedensel ilişkileri açıklamak için 4 gizil değişken olarak tanımlanmıştır; Algılanan Kullanım Kolaylığı – AKK, Algılanan Kullanışlılık - AK, Teknoloji Kullanmaya İlişkin Tutum – KT ve Davranışsal- Niyet – DN. Seçilen öğrencilere 11 soruluk bir anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler LISREL programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology Acceptance Model (TAM) is a very important modeling approach in information technology research. The purpose of this study is to identify the main factors that affect from (TAM). After that basic assumptions of Structural Equation Model (SEM), Confirmatory Factor Analysis (CFA), Measurement Model, Path Diagram, Estimation Method and the goodness of fit was mentioned briefly. In this study, for invistigatting the level of technology acceptance in undergraduate students , The data used were obtained from the Salahaddin University in North Iraq, 2015-2016 Departments of college of Administration and Economics. The survey was applied on 250 students who were selected randomly, then, return of 210 questionnaires was provided. the determination of technology acceptance level and explain the causal relationship has been identified as 4 latent variables; perceived ease of use – PEOU, perceived usefulness – PU, attitude toward - AT and behavioral intention –BI. A survey with 11 quesions is applied on the chosen studens. The data obtained from the survey was analyzed by using LISREL program.