Riskli gebelerde gebeliğe uyumun ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the adaption to pregnancy and affecting factors in high risky pregnancy
  1. Tez No: 433136
  2. Yazar: FATMA PEHLİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEZER ER GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Riskli gebelerde gebeliğe uyum ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi postpartum dönemde gebelikte karşılaşılacak problemlerin giderilmesinde ve önlenmesinde yol gösterilecektir. Bu tanımlayıcı ve kesitsel araştırma, riskli gebelerin gebeliğe uyumunu ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni; İzmir Kamu Hastaneler Birliği Güney Sekreterliği Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğum Servisi'nde ve İzmir Kamu Hastaneler Birliği Kuzey Sekreterliği Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Perinatoloji Servisi'nde tedavi gören riskli gebelerden oluşmaktadır (N: 2235) Araştırmanın örneklemi; belirtilen hastanelerdeki bir önceki yıla ait riskli gebe sayısı göze alınarak Evreni Bilinen Örneklem Formülü ile belirlenen 479 riskli gebeden oluşmuşturAraştırma verileri; Mart 2014- Mart 2015 tarihlerinde toplanmıştır. Araştırma kapsamına, izinli hastanelerde riskli gebelik tanısı ile tedavi gören ve herhangi bir psikiyatrik hastalığı olmayan, Türkçe konuşan, araştırmaya katılmaya gönüllü gebeler alınmıştır. Veri toplama aracı olarak; Gebe Tanılama Formu, Prenatal Kendini Değerlendirme Formu (PKDÖ) ve Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi, bilgisayarda Statistical Package for Social Science (SPSS) 16.0 paket programında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak verilerin analizinde; sayı, yüzde, Student t test, Varyans analizi, Mann Whitney U analizi, Kruskal Wallis Varyans analizi ve Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study will be a guide to identify, to eliminate and to prevent the issues which be faced in the post-partum period. To determine the adaption to the pregnancy and the factors which affect it in the high risky pregnancy, descriptive and cross-sectional researches were done. Izmir Association of Public Hospitals South Secretariat, Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Obstetric Services and Izmir Association of Public Hospitals Northern Secretariat, Tepecik Training and Research Hospital Perinatology Services were selected as the universe of the study (N: 2235). 479 pregnancies at risk, which determined by the A Sample Selection Formula with the concern of the previous years' number of the risky pregnancies at the hospitals in point, were recruited in this study. The research data was collected between March 2014 and March 2015 period. The criterions to participate the study are; to have high risky pregnancy treatment in the permitted hospitals for the study, not having any mental illness, being able to understand and speak in Turkish, becoming a volunteer to participate to the research. Pregnant Identification Form, Prenatal Self-Evaluation Questionnaire (PSEQ) and Prenatal Attachment Inventory (PAI) are used as the data collection instruments. Statistical Package For Social Science (SPSS), 16,0 software package, were used to analyse the survey. Number, percentage, Student's t-test, Variance analysis, Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis Variance analysis and the correlation analysis were applied to analyses the data.