Pektus ekskavatum ve pektus karinatum açık cerrahi ve minimal invaziv cerrahi yaklaşım kliniğimizin sonuçları
Pectus excavatum and pectus carinatum open surgery and minimal invazive surgical approach our clinics results
  1. Tez No: 433200
  2. Yazar: GÖKÇEN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY SARPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, pektus ekskavatum ve pektus karinatum deformitesi nedeni ile modifiye Ravitch ve Nuss yöntemi ile opere edilen hastaları retrospektif olarak değerlendirdik. Altmış iki hastanın (8 kadın, 54 erkek; ortalama yaş 17, dağılım 5-33) sağlık kayıtları değerlendirildi. Hastaların %24,19'unun (15 hasta) pektus karinatum deformitesi, %75,81'inin (47 hasta) pektus ekskavatum deformitesi mevcut idi. Pektus ekskavatum deformiteli hastaların %46,8'i (22 hasta) modifiye Ravitch yöntemiyle %53,2'si (25 hasta) Nuss yöntemi ile ameliyat edildi. Pektus karinatumlu hastaların tamamı modifiye Ravitch yöntemi ile ameliyat edildi. Pektus karinatumlu ve pektus ekskavatumlu hastaları yaş, cinsiyet oranları, şikâyet oranları, ameliyat yöntemi oranları, ameliyat sonrası hastanede kalış süresi oranları, ameliyat sonrası ağrı, nüks oranları, erken ve geç komplikasyon oranları açısından değerlendirdik. Pubmed pektus deformiteleri hakkındaki makale ve kılavuzlar açısından tarandı, bizim sonuçlarımız ile karşılaştırıldı. Çalışmamızda, operasyon sonrası hastanede kalış süresi MR yöntemi ile ameliyat edilen hastalarda diğer gruba göre daha yüksek bulundu. Bu istatistiksel olarak anlamlı idi. Operasyon sonrası ağrı Nuss yöntemi ile ameliyat edilen hastalarda anlamlı olarak yüksek idi. MR ve N yöntemleri arasında nüks açısından anlamlı farklılık yoktu. Aynı zamanda farklı yaş grupları arasında da nüks açısından anlamlı farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
In this study, we retrospectively reviewed the patients who were operated for pectus excavatum and pectus carinatum deformities with modifiying Ravitch and Nuss methods. The medical records of 62 patients (8 females, 54 males; mean age 17, range 5 to 33) reviewed. 24,19% of patients (15 patients) had pectus carinatum deformities and 75,81% of patients (47 patients) had pectus excavatum deformities. 46,8% (22 patient) of patients with pectus excavatum operated with modifiying Ravitch methods, 53,2% (25 patients) of patients with pectus excavatum operated with Nuss methods. All of the pectus carinatum patients operated with modifying Ravitch method. We evaluated patients with pectus excavatum and pectus carinatum about age, sex range, complaining range, operating method range, postoperative stay range, postoperative pain, recurrent range, early and late complication range. Pubmed was scanned on articles and guidelines which were about pectus deformities, they compromised with our results. In our research, postoperative stay of the patients who operated with MR method were found more than the other group. This was statistically significant. Postoperative pain was meaningful on patients which were operated with Nuss methods. There was no significant difference about recurrence between MR and N methods. Also there was no meaningful difference about recurrence between different age groups.