Pektus deformitesi olan hastaların klinik ve radyolojik bulgularının ve solunum fonksiyon testlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and radiological findings and respiratory function tests of patients with pectus deformity
- Tez No: 755408
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NAZAN ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Pektus ekskavatum (PE) ve karinatum (PK) en sık görülen morfolojik göğüs duvarı anomalileridir. Bu çalışmanın amacı, PE ve PK 'li hastalarda klinik ve radyolojik bulgular ile solunum fonksiyon testlerinin değerlendirilmesidir. Çalışma tasarımı: Ocak 2014-Ocak 2021 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı polikliniğine başvurmuş olan 143 pektus deformiteli hastanın klinik ve radyolojik bulguları ile solunum fonksiyon testleri geriye dönük olarak değerlendirildi. Hastaların tanı yaşı, cinsiyeti, başvuru şikâyeti ve eşlik eden hastalıkları belirlendi. Deformite şiddetini belirlemek için toraks bilgisayarlı tomografi çekilmiş olan PE'li hastalarda Haller İndeksi (HI), PK'li hastalarda ise Lateral Vertebral İndeks (LVI) hesaplandı. Spirometri yapabilmiş hastaların sonuçları değerlendirildi. Tüm hastaların ekokardiyografik sonuçları incelendi. Bulgular: Hastaların 107'si (%75) erkek olup, ortalama tanı yaşı 9.6±4.2 yıl idi. Doksan iki (%64) hastada PE, 51 (%36) hastada PK vardı.
Özet (Çeviri)
Objective: Pectus excavatum (PE) and pectus carinatum (PC) are the most common morphological chest wall abnormalities. The aim of this study is to evaluate clinical and radiological findings and pulmonary function tests in patients with PE and PC. Study design: The clinical and radiological findings and pulmonary function tests of 143 patients with pectus deformity who applied to Ankara University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Pulmonology between January 2014 and January 2021 were evaluated retrospectively. The age of diagnosis, gender, complaint of admission and comorbidities of the patients were determined. In order to determine the severity of deformity, Haller Index (HI) was calculated in patients with PE, and the Lateral Vertebral Index (LVI) was calculated in patients with PC. The results of the patients who were able to perform spirometry were evaluated. Echocardiographic results of all patients were analyzed. Results: Of patients, 107 (75%) were male and mean age of diagnosis was 9.6±4.2 years. Ninety patients (64%) had PE.