Psoriasis hastalarında odyovestibüler bulguların incelenmesi
Evaluations of audiovestibular manifestations in patients with psoriasis
- Tez No: 433223
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT VELİ AĞIRDIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sensorinöral işitme kaybı otoimmün ve inflamatuar hastalıkların bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilmektedir. Psoriasis toplumda yaygın olarak görülmesine rağmen, odyolojik bozukluklar ile ilişkisi hakkında literatürdeki bilgiler sınırlıdır ve vestibüler bozukluklarla ilişkisi daha önce araştırılmamıştır. Biz de bu çalışmamızda, psoriasis hastalarında odyovestibüler bozuklukların varlığını ve hastalık parametreleri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Altmış bir psoriasis hastası ile yaş ve cinsiyet uyumlu 61 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. İşitme ve denge bozukluğuna yol açabilecek olası etiyolojik faktörlere sahip olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Tüm katılımcılara öncelikle tam bir kulak, burun ve boğaz muayenesi yapıldı. Takiben hastalara ses izolasyonu sağlanmış odyoloji laboratuvarında saf ses odyometri, otoakustik emisyon, stapes refleksi, konuşmayı alma eşiği ve konuşmayı ayırt etme ve ENG testleri yapıldı. Psoriasis hastalık şiddeti psoriazis alan ve şiddet indeksi (PAŞİ), vücut yüzey alanı (VYA) ve araştırmacının genel değerlendirmesi (AGD) ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz PASW 20 (SPSS / IBM, Chicago, IL, ABD) kullanılarak yapıldı. Bir p-değeri az 0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Odyometrik testlerde (saf ses ortalama, konuşmayı alma eşiği, konuşmayı ayırt etme eşiği değerleri) hasta ve kontroller arasında anlamlı farklılık saptandı. Odyogramda kontrollere göre psoriasis hastalarında bilateral ve simetrik, yüksek frekanslarda baskın sensörinöral işitme kaybı saptandı. Psoriasis hastalarında vestibüler testler kontrollere göre daha sık anormal saptandı, sadece sakkadik test değerleriarasında istatiksel anlamlı farklılık gözlendi. Çalışmamız psoriasis hastalarında vestibüler sistem bozukluklarının araştırıldığı ilk çalışmadır ve psoriasis hastalarında iç kulak hasarı varlığına dair güçlü kanıtlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Sensorineural hearing loss may occur as a complication of autoimmune and inflammatuar diseases. Although psoriasis is a common, little is known about audiologic impairment and no investigations have been done about vestibular disfunctions in this condition. We aimed to examine whether audiovestibular manifestations were present in patients with psoriasis. Sixty-one psoriasis patients and control group composed of sixty-one individuals were included in the study. During the period of recruitment, individuals were excluded who had history of any etiological factors. All participants underwent a complete ear, nose and throat examination before audiological assessment followed by, pure-tone audiometry in a sound-isolated audiology laboratory. Electronystagmography were performed to thirty-one psoriasis patients and thirty-one control subjects whom accepted to participate in vestibular evaluations. The psoriasis activity was evaluated by Psoriasis Area and Severity Index (PASİ), body surface area (BSA) and investigator's global assessment (IGA). Statistical analysis was performed using PASW 20 (SPSS/IBM, Chicago, IL, USA). A p-value less than 0.05 was considered statistically significant. Values of audiometric tests (pure-tone average, speech reception threshold, speech discrimination) yielded significant differences between patients and controls. The audiogram disclosed a bilateral and symmetrical sensorineural hearing loss (SNHL) in psoriasis with predominant pattern of high frequency SNHL in patients with psoriasis compared to controls. Patients with psoriasis exhibited abnormal vestibular tests more commonly than controls, values of saccadic test yielded significant differences. Our current study is the first report in which vestibular impairment was investigated in psoriasis patients, and demonstrates strong evidence for inner ear damage in patients with psoriasis.