Doğumsal hipoksik ensefalopatiye bağlı olmayan term yenidoğan konvülzı̇yonlarının takı̇pte psı̇komotor gerı̇lı̇k ve epı̇lepsı̇ gelı̇şı̇m nedenlerı̇
Postneonatal epilepsy and psychomotor developmental retardation risk factors in term neonatal convulsions without hypoxic ischemic encephalopathy
  1. Tez No: 679096
  2. Yazar: ÖZGE YILMAZ TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Yenidoğan nöbetlerinin nörolojik takiplerinde, uzun dönemde mental retardasyon, serebral palsi ve semptomatik epilepsi riskini arttırdığı bilinmektedir. Bu çalışmada doğumsal hipoksik iskemik ensefalopati öyküsü olmayan, nöbet geçirmiş, term yenidoğanların etyolojileri, klinik özellikleri, takiplerinde postneonatal epilepsi ve psikomotor gelişimleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010–Aralık 2014 tarihleri arasında miadında doğan, doğumsal hipoksik iskemik ensefalopati öyküsü olmayıp, yenidoğan döneminde nöbet öyküsü olan, en az 1 yıl takipli hastaların dosya bilgileri retrospektif olarak incelendi. Yenidoğan dönemi dışında takipte klinik nöbeti görülen veya EEG'de postneonatal epileptik aktivitesi devam etmesi nedeniyle antiepileptik tedavisine devam edilen hastalar epilepsi olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmamıza erkek:kız oranı 2.5:1 olmak üzere 49 hasta alındı. Hastaların en sık olarak (%30.6) 24-48 saatlik zaman diliminde nöbet geçirdiği saptandı. İlk başvuru anında en sık etyolojik faktör (%22.4) olarak hipoglisemilerin yer aldığı saptandı. Hastaların takipte %22.4'ünde postneonatal epilepsi geliştiği ve takip nörolojik muayene bulgularının anormal olması (p=0.009); akut tedaviye yanıt alınamaması (p=0.000); postneonatal EEG'de anormal bulguların varlığı (p=0.000) ile postneonatal epilepsi gelişimi arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Tartışma: Neonatal konvulziyonun bilinen en sık sebebi perinatal asfiksidir. Bu çalışmada ise hipoksik doğum öyküsü olan hastalar dahil edilmedi ve kalan grupta en sık etyolojik faktörün hipoglisemi olduğunu saptandı. Hastalarda akut antiepileptik tedaviye olumsuz yanıtın, postneonatal anormal EEG sonuçlarının ve takipte orta + ağır nörolojik defisit bulunmasının postneonatal epilepsi gelişiminde etkisi olduğu saptandı. Neonatal konvülziyonların beyin hasarına yol açması; ileri dönemde ölüm, mental retardasyon ve postneonatal epilepsi riskini arttırması sebebiyle hastaların uzun dönem yakın takibi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: It is known that, in neurological follow-up, neonatal convulsions increase the risk of long term mental retardation, cerebral palsy and symptomatic epilepsy of the patients. In this study, it is aimed to assess that, the risk factors of etiology, clinical features and the relationship in follow-up postenonatal epilepsy and psychomotor development of term newborns,who had an attack even though they haven't had any medical history about congenital hypoxic ischemic encephalopathy. Material and Methods: File informations related to patients, who were followed at least 1 year, who were born between January 2010 and December 2014, who haven't had any medical history about congenital hypoxic ischemic encephalopaty, but have a convulsion history in neonatal period, were examined retrospectively. Patients who have a clinic attack out of neonatal period in follow-up or patients whose antiepileptic treatment have still continued due to the reason for ongoing epileptic activity in the postneonatal EEG are considered as epilepsy. Results: Our study consisted of 49 patients. Male to female ratio is:2.5:1. It is determined that patients have an attack often within a period of 24 - 48 hours (%30.6). In the first application, hypoglycemia was detected as the most etiologic factor (%22.4). In the patient follow-up, %22.4 of them have postneonatal epilepsy and there is a statistical meaningful relationship between the presence of an abnormal follow-up neurological examination findings (p=0.009); failure to respond to acut treatment respond (p=0.000); presence of abnormal postneonatal EEG findings (p=0.000) and postneonatal epilepsy development. Discussion: The most common known cause of neonatal convulsions is perinatal asphyxia. In this study did not include patients with hypoxic birth story and it was determined that the most common etiologic factor is hypoglicemia in the remaining group. It was found that, the negative response to acut antiepileptic drugs in patients, the abnormal postneonatal EEG findings and in follow-up presence of moderate+severe neurological deficits have an effect on the development of postneonatal epilepsy. Long period-close follow up of the patients is essential because of the fact that neonatal convulsions cause the brain damage, death in long period, mental retardation and increasement of the postneonatal epilepsy risk.