Evaluation of wear and surface roughness after brushing simulator of different CAD/CAM materials
Farklı CAD/CAM materyallerinin fırçalama simülatörü sonrası aşınma ve yüzey pürüzlülüğünün değerlendirilmesi
- Tez No: 704269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET UĞUR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çiğneme, fırçalama ve parafonsiyonel alışkanlıklar nedeniyle restoratif materyallerin yüzeyinde aşınma ve pürüzlülüğünde artış sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Meydana gelen değişiklikler restorasyonların ömrü ile doğrudan ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı farklı kimyasal içeriklere sahip CAD/CAM seramiklerin beş yıl fırçalama sonrası aşınma miktarı ve yüzey pürüzlülüğünü değerlendirmektir. Çalışmamızda CAD/CAM feldspatik seramik blok olan Vita Mark II, zirkonyum ile güçlendirilmis lityum silikat CAD/CAM blok olan Vita Suprinity, CAD/CAM polimer infiltre hibrit seramik olan Vita Enamic ve CAD/CAM rezin nanoseramik olan Brilliant Crios kullanıldı. Bloklar 2 mm kalınlığında olacak şekilde kesildi. Vita Mark II, Vita Suprinity ve Vita Enamic grubu örneklere üretici firma talimatları doğrultusunda glaze işlemi uygulandı. Brilliant Crios grubu örneklere üretici firma talimatları doğrultusunda mekanik polisaj işlemi uygulandı. Örnekler bilgisayar kontrollü bir diş fırçalama simülatörüne İleri-geri hareket, hareket mesafesi 20 mm, frekans 1,25 Hz ve kuvvet 3N olacak şekilde ayarlanarak yerleştirildi. 5 yıllık diş fırçalama taklit etmek amacı ile 36500 siklus uygulandı. Örneklerin 1. 3. ve 5. yılda 2D kontak profilometre ve 3D optik profilometre kullanılarak yüzey pürüzlülüğü; hassas terazi kullanılarak aşınma miktarı ölçüldü. Verilerin analizi Shapiro-Wilk testi, Levene testi, 2 yönlü ANOVA varyans analizi ve Bonferroni testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Due to chewing, brushing and parafunctional habits, there is often an increase in wear and roughness on the surface of restorative materials. The changes that have occurred are directly related to the survive of the restorations.The aim of this study is to evaluate the wear amount and surface roughness of CAD/CAM Ceramics with different chemical contents after five years of brushing. In this study, CAD/CAM feldspatik ceramic block Vita Mark II, zirconium reinforced lithium silicate CAD/CAM block Vita Suprinty, polymer-infiltrated CAD/CAM hybrid ceramic Vita Enamic and CAD/CAM resin nano ceramic Brilliant Crios were used. Ceramic blocks were cut) 2 mm thickness. Vita Mark II, Vita Suprinity ve Vita Enamic samples were glaze application accordance to the manufacturer's recommendations. Brilliant Crios samples were polished accordance to the manufacturer's recommendations The samples were placed in a computer-controlled tooth brushing simulator by adjusting the back-and-forth movement, movement distance 20 mm, frequency 1.25 and force 3 N. 36500 cycles were applied to simulate 5-year tooth brushing. In the 1st, 3rd and 5th years of the samples, surface roughness was measured using 2D contact profilometer and 3D optical profilometer , and wearing rate was measured using Precision Balance.