Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde internet bağımlılığı ve depresyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the internet addiction and depression of the Faculty of Medicine students at Ondokuz Mayis University
  1. Tez No: 433405
  2. Yazar: GÜLPER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE SELDA TEKİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi öğrencilerinde demografik özellikleri ile birlikte internet bağımlılığı ve depresyon arasındaki ilişkisinin değerlendirilmesi Materyal-Metod: Tanımlayıcı, kesitsel tipte olan çalışma 23.03.2015 – 05.06.2015 tarihleri arasında elden anket uygulaması şeklinde yapılmıştır. OMÜ Tıp Fakültesinde eğitim alan 407 tıp öğrencisinin demografik özellikleri ile birlikte internet bağımlılığı ve depresyon arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Sosyodemografik bilgiler ile beraber internet bağımlılığı değerlendirilmesi için Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ), depresyon değerlendirilmesi için ise Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) içeren toplam 61 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Veriler SPSS 20.0 for Windows kullanılarak işlenmiştir. Veriler sayı ve yüzde olarak değerlendirilmiş, istatiksel anlamlılık t test, ki kare, Mann Whitney U, ANOVA, Kruskal- Wallis , Lineer regresyon testiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to define the relationship between the problematic use of Internet of the university and high school students and their depressions level as well as their wellness. Material and Methods: The descriptive cross- sectional and multicenter study was made as a questionnaire applied by hand between March- June 2015. A questionnaire consisting of 61 items in total, containing questions to determine sociodemographic characteristics and two scales (Internet Addiction Scale, Beck Depression Inventory) was given to 407 medical students. Data were evaluated in number and percentage by SPSS 20.0 package programme and the statistical significance level was analyzed with t test, Mann- Whitney U, ANOVA, Kruskal- Wallis and chi-square tests. Statistical significance was considered as p< 0.05. Results: 407 students participated in the study 215(52.8%) were female and 192 (47.2%) were male and also 183(45%) were class 1, 174 (42.8%) were class 3, 50 (12.3%) class 6. The mean age was 20.86 ± 2.46 years. Average total IBO scores of students was calculated as 32.1 ± 18.0 and BDO scores of students was 9.4 ± 8.2. According to Internet addiction level 344 (46.7% female, 37.8% male) students did not show symptoms, 57 (5.2% female, 8.8% male) students who show signs of limited and 6 (1% girls, 0.5% male) student has been identified as an internet addict.