Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde internet bağımlılığının obezite üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of internet addiction on obesity in Ondokuz Mayis University Medical Faculty students
  1. Tez No: 462710
  2. Yazar: EBRU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEVZİ DİKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Son zamanlarda; obezite dünyadaki diğer kronik hastalıklardan daha geniş nüfusu etkileyen kronik bozukluklardan biri haline gelmiştir. Obezitenin gelişiminde rol oynayan risk faktörleri genetik, sosyoekonomik ve çevresel parametreleri içermektedir. Bununla birlikte, obezitenin oluşumunda internet bağımlılığının rolü hakkında çok az şey bilinmektedir. Günlük hayatımızın ayrılmaz parçası haline gelen internet kullanımı; tıp fakültesi öğrencilerine eğitim alanında çok büyük yarar sağlamakta fakat aşırı kullanımı psikopatolojik semptomlar ve obezite gibi negatif sonuçlara yol açmaktadır. Bu çalışma da geleceğin hekimleri olacak olan tıp fakültesi öğrencilerinde aşırı kilo ve obezitenin yaygınlığını bulmak ve internet bağımlılığı ile olan ilişkisini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirildi. Materyal ve Metot: Çalışma kesitsel analitik bir araştırma olarak planlanmış ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim gören 1, 2, 3 ve 6. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Konuyla ilgili daha önceki çalışmalar gözden geçirilerek demografik verilerle birlikte obezite oluşmasına neden olan değişkenlerin sorulduğu anket formu ve internet bağımlılığı değerlendirme ölçeği olan“İnternette bilişsel durum ölçeği”(İBDÖ) veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Anketler dönem 1, 2 ve 3 öğrencilerine mesleksel beceri laboratuvarı dersleri öncesinde yüz yüze uygulanmıştır. Dönem 6 öğrencileri ise Aile Hekimliği rotasyonları esnasında yine yüz yüze anketlere cevap vermişlerdir. Veriler bilgisayar ortamına girilip değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Parametrik ve parametrik olmayan koşullara göre analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In recent times, obesity has become one of the chronic disorders affecting the larger population than any other chronic diseases in the world. Risk factors that have been implicated in the development of obesity have included genetic, socioeconomic and environmental parameters. However, little is known about the role of internet addiction in the improvement of obesity .The internet which its use becoming an integral part of our daily lives; provides an enormous educational benefits to medical students. But excessive internet use can lead to negative outcomes such as psychopathological symptoms and obesity. This study was undertaken with the objective to find out the prevalence of overweight and obesity among medical students as future physicians and its association with internet addiction. Material and Method: This study was planned as a cross-sectional analytical study and is applied to 1, 2, 3 and 6. grade students who receive education at Ondokuz Mayıs University Medical Faculty. By reviewing previous studies about the subject, a questionnaire form asking about the variables causing obesity along with demographic data and the Internet cognitive status scale (ICDS), which is an internet addiction evaluation scale was used as data collection tools. Questionnaires conducted with 1, 2 and 3. grade students face to face before clinical skills laboratory classes. Sixth class students answered the questionnaires face to face during their Family Medicine rotations. Data put into computer environment and the relation between variables were examined. Analyses were made according to parametric and nonparametric conditions.