İrritabl bağırsak sendromu ile aile işlevselliği arasındaki ilişki
The relationship between irritable bowel syndrome and family function
  1. Tez No: 433408
  2. Yazar: HATİCE BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UNGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İrritabl Bağırsak Sendromu İle Aile İşlevselliği Arasındaki İlişki Amaç: İrritabl bağırsak sendromu (İBS) klinik pratikte, birinci basamak hekimleri ve gastroenteroloji uzmanları tarafından sık konulan bir tanıdır. İBS, sebep olduğu ekonomik yük, sosyal fonksiyonlarda ve hayat kalitesinde bozulma gibi nedenlerden dolayı toplum için bir yük oluşturmaktadır. İBS artmış intestinal motilite ve reaktivasyon, ağrı algısında artış ve artmış beyin –bağırsak etkileşimi gibi multifaktöriyel etiyolojiye sahiptir. Ek olarak psikolojik ve sosyal faktörler, sindirim fonksiyonlarını, semptom algısını, hastalık davranışlarını ve hastalığın sonuçlarını etkiler. Biyopsikososyal tıp ışığında, aile, sağlık üzerinde temeli olan önemli bir sosyal arka plandır. Bu çalışmada İBS ile aile işlevselliği arasındaki ilişki araştırılmıştır. Metod: Çalışmaya kasım 2015-şubat 2016 tarihlerinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine başvuran 51 İBS hastası ve Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 53 kontrol hastası alınmıştır. İBS tanısı alarm semptomlar dışlandıktan sonra Roma III tanı kriterlerine göre konulmuştur. Kontrol grubu, İBS hastası olmayan ve psikiyatrik hastalık tanısı olmayan kişilerden oluşmaktadır. Aile işlevsellik düzeyi için aile APGAR ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: 68 İBS semptomu olan hasta çalışmaya alınmış, 17 kişi alarm semptomlar sebebi ile dışlamıştır. İBS' li grupta ortalama yaş değeri 35,4±8.2 idi ve İBS' li grubun %78,2'si kadındı. Kontrol grubu ve İBS'li grup arasında demografik özellikler (cinsiyet, yaş, meslek, medeni durum ve eğitim düzeyi) açısından sayısal fark bulunmamaktaydı. İBS'li grubun aile APGAR skorunda, kontrol grubunun aile APGAR skoruna göre anlamlı bir düşüklük mevcuttu.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between İrritable Bowel Syndrome And Family Function Objective: Irritable bowel syndrome (IBS) is a frequent diagnosis in clinical practice for gastroenterologists and primary care physicians. It is a burden to society through total direct costs, reduced social functioning and quality of life impairment. IBS has a multifactorial etiology, involving altered gut reactivity and motility, altered pain perception, and alteration of the brain-gut axis. In addition, psychological and social factors can influence digestive function, symptom perception, illness behavior and outcome. In view of biopsychosocial medicine, family is an important social background that is the basis of health care. Therefore we studied the relationship between IBS and family function. Methods: The 51 IBS patients group who visited gastroenterology department and 53 normal control group who visited the depatment of family medicine, Ankara University Hospital from December 2015 to February 2016 were enrolled in this study. IBS was diagnosed using Rome III diagnostic criteria after exclusion of organic bowel pathology. Patients not having these symptoms and psychiatric disorder were classified into control group. For evaluation of family function, we used family APGAR. Results: 68 patients were enrolled with IBS symptom, but 17 patients were excluded because of alarm symptom. The mean age of patients with IBS was 35,4±8.2 years and %78,2 of them were female. There were no differences in demografic distribution ( age, gender, education, job and marital status) between IBS and control group. In IBS patients group, mean family APGAR score were significantly lower than the control group.