Ankara Üniversitesinin dört fakültesinde 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin yaşam kalitesi ve ilişkili faktörler
Quality of life among the 2nd and 3rd grade students of four faculty of Ankara University and related factors
- Tez No: 433407
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL ERBAYDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Bu araştırma, Ankara Üniversitesi öğrencilerinin yaşam kalitesini değerlendirmek ve yaşam kalitesiyle ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla yapılmış, kesitsel bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Nisan- Kasım 2015 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Ankara Üniversitesinin Radyo, Televizyon ve Sinema (RTS), Tıp, Eczacılık ve İlahiyat fakültelerinde öğrenim gören 1,912, 2. ve 3. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Karşılaştırmalı bir değerlendirme yapabilmek için her bölüm ayrı bir evren olarak değerlendirilip, her bölümde ayrı ayrı temsil edici örneklemler hesaplanmıştır. Buna göre alınması gereken minimum örnek hacmi 579 olarak hesaplanmış ve 654 öğrenciye ulaşılmıştır. Veriler, 67 sorudan oluşan bir anket formu aracılığıyla, yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilmiş WHOQOL-BREF ölçeğinin 27 soruluk Türkçe versiyonu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) sürüm 11.5 paket programı kullanılmıştır. Öğrencilere ait tanımlayıcı özellikleri incelemek amacıyla yüzdelik dağılım ve ortalama kullanılmıştır. İstatiksel analizlerde Ki-kare, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya Tıp (227), Eczacılık (152), İlahiyat (160) ve RTS (115) bölümlerinde öğrenim gören toplam 654 öğrenci katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quality of Life among the 2nd and 3rd Grade Students of four Faculty of Ankara University and Related Factors Objective: The aim of this cross-sectional study is to evaluate the quality of life among university students and to determine the the related factors of their quality of life. Material and Method: The research was conducted between April and November 2015. The universe of the study was comprised of 1, 912 second and third grade students who are in Medicine, Pharmacy, Theology and Radio, Television and Cinema (RTC) faculties. Considered as a separate universe all sections to make a comparative evaluation, separately representative samples in each section is calculated. According to this, minimum sample volume required to be calculated by 579 and reached 654 students. The data of the study were collected by a questionnaire of 67 questions by interviewing with students face to face. Quality of life was assessed by World Health Organization's Turkish version of WHOQOL-BREF scale. The data were processed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 11.5 and to examine the defining characteristics of the students, frequency distribution and the average is used. Chi-square, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis and Spearman correlation tests were used for statistical analysis. Results: The total of 654 students who are in Medical (227), Pharmacy (152), Theology (160) and RTC (115) schools, are participated to the study.