Videolaringoskopinin normotansif ve hipertansif hastalar üzerinde hemodinamik yanıta etkilerinin araştırılması
Research of the hemodynamic response to videolaryngoscopy at normotensive and hypertensive patients
  1. Tez No: 433419
  2. Yazar: MELTEM KARAMUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE ASUMAN UYSALEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Videolaringoskoplar, blade'inin uç kısmına yerleştirilmiş bir optik sistem aracılığıyla indirekt bir görüşe izin verdiği için entübasyon ve laringoskopide farklı bir yaklaşım olarak kabul edilirler. C-MAC videolaringoskopun; epifaringeal ve laringofaringeal yapıların daha az uyarılmasına, endotrakeal tüpün epiglottisin daha az manipülasyonu ile yerleştirilmesine olanak sağladığından pek çok çalışmada entübasyona hemodinamik yanıtı azalttığı gösterilmiştir. Laringoskopinin ve trakeal entübasyonun, hipertansif hastalarda normotansif hastalara göre daha abartılı bir hemodinamik yanıta neden olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda normotansif ve hipertansif hastalarda C-MAC D-Blade Videolaringoskop ile Macintosh Laringoskopun entübasyon kalitesine ve hemodinamik yanıta etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-65 yaş arası, ASA 1-2 sınıflamasında bulunan, BMI 18,5-35 kg/m² arası, elektif ameliyat planlanan ve genel anestezi alması, entübe olması zorunlu 120 hasta çalışmamıza dahil edildi. Daha önce hipertansiyon öyküsü olmayan, operasyon odasında kan basıncı ölçümü
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Videolaryngoscopes have adopted a different approach to laryngoscopy and intubation because of the indirect view allowed by an optical system positioned near the tip of the blade. Most cases showed that intubation with C-MAC videolaryngoscopy reduce the sympathetic stimulation by minimizing the stretching of tissues in the epipharynx and laryngyopharynx. Hypertensive patients have an exaggerated hemodynamic stress response to laryngoscopy and intubation compared with normotensive patients. In our study, we aimed to compare the hemodynamic response and the quality of endotracheal entubation performed in normotensive and hypertensive patients using a C-MAC D-blade videolaryngoscope and a Macintosh laryngoscope. Materials and Methods: The study included 120 patients 18-65 yrs of age, with ASA physical status scores of I-II, scheduled for elective surgery with the need for intubation. Patients were classified as normotensive if they had no history of hypertension and average of their systolic blood pressure on admission was