Jinekolojik cerrahi geçiren hipertansif hastalarda C-MAC videolaringoskop ve macıntosh laringoskopun hemodinamik yanıt, QTc, Tpe, QTc/Tpe oranı, entübasyon skorları ve yan etkiler açısından karşılaştırılması
Hypertensive patients undergoing gynecologic surgery comparison of C-MAC video laringoscope and macintosh laringoscope in terms of hemodynamic response, QTc, Tpe, QTc/Tpe ratio, intubation scores and side effects
- Tez No: 903845
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BENGİ ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Endotrakeal entübasyon, genel anestezi uygulamalarında havayolunu korumak ve havayoluna erişim sağlamayabilmek için altın standart yöntemdir. Ancak laringoskopi ve endotrakeal entübasyon sırasında somato-visseral refleksler aracılığıyla sempatik yanıtlar ortaya çıkar. Bu yanıtlar, artan katekolamin düzeyleri nedeniyle taşikardi, kan basıncı değişiklikleri ve aritmilere yol açabilir. Hipertansif hastalarda bu yanıtlar sağlıklı bireylere göre daha belirgin olabilir. Çalışmamızın amacı, jinekolojik cerrahi geçirecek hipertansif hastalarda farklı laringoskop kullanımlarının endotrakeal entübasyon başarısı, hemodinamik değişiklikler, aritmojenik özellikler ve yan etkiler açısından retrospektif olarak karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma, 01-04-2021 ile 01-09-2021 tarihleri arasında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Video laringoskop ve Macintosh laringoskop kullanılarak entübe edilen jinekolojik cerrahi geçiren hipertansif hastaların dosyalarının incelenmesiyle gerçekleştirildi. Çalışmaya 18-65 yaş arası toplam 70 hipertansif hasta dahil edildi. Çalışmamızın birincil amacı, her iki grupta entübasyon başarısını, entübasyon skorlarını, hemodinamik parametreleri ve EKG'deki QTc, Tpe ve QTc/Tpe intervallerini değerlendirmekti. Ayrıca, laringoskopi ve endotrakeal entübasyon sırasında meydana gelen veya postoperatif dönemde görülen komplikasyonlar ve yan etkiler de değerlendirildi. Bulgular: Demografik veriler her iki grupta benzer bulundu (her biri için p>0.05). Glottisi bulma ve entübasyon süreleri ML grubunda daha uzun (her biri için p 0.05). Kalp atım hızı endotrakeal entübasyon sonrası 1. dakikada ML grubunda daha yüksek (p 0.05). Entübasyon sonrası 1., 3. ve 5. dakika sistolik kan basıncı (her biri için p0.05) ancak, grup içi karşılaştırmada ML grubunda, entübasyon sonrası 1., 3., ve 5.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Endotracheal intubation is the gold standard method for protecting the airway and ensuring access to the airway during general anesthesia. However, during laryngoscopy and endotracheal intubation, sympathoadrenal responses occur through somatovisceral reflexes. These responses can lead to tachycardia, blood pressure changes, and arrhythmias due to increased catecholamine levels. In hypertensive patients, these responses may be more pronounced compared to healthy individuals. Our study aims to retrospectively compare the success of endotracheal intubation, hemodynamic changes, and arrhythmogenic properties of different laryngoscope usages in hypertensive patients. Method: This retrospective study was conducted by examining the files of hypertensive patients intubated using video laryngoscope and Macintosh laryngoscope at Samsun Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital between 01-04-2021 and 01-09-2021. A total of 70 hypertensive patients aged 18-65 who underwent gynecological surgery were included in the study. The primary aim of our study was to evaluate intubation success, intubation scores, hemodynamic parameters, and QTc, Tpe, and QTc/Tpe values on the ECG in both groups. Additionally, complications occurring during laryngoscopy and endotracheal intubation or observed in the postoperative period were also evaluated. Results: Demographic data were found to be similar in both groups (p>0.05 for each). The times to find the glottis and intubation were longer in the ML group (p0.05 for each). Heart rate was higher in the ML group at the 1st minute after endotracheal intubation (p0.05).