İntravenöz rejyonel anestezi uygulamalarında vücut ağırlığı, ideal vücut ağırlığı ve kol hacminin blok başarısına etkisi
Impact of body weight, ideal body weight and arm volume to block success in intravenous regional anesthesia
- Tez No: 433429
 - Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FEYHAN ÖKTEN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İVRA'da rutinde kullanılan mevcut konvansiyonel ve önerilen total LA dozu ve ilave kol hacmi, volüm hesaplanmasında hastanın anatomik değişkenlerine göre daha doğru ve rasyonel bir parametre oluşturmayı amaçladık. Bu prospektif, randomize çalışmada İVRA uygulanarak el ve ön kol cerrahisi planlanan 46 ASA I-II hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı; Grup İ: İdeal vücut ağırlığı grubu Grup N: Normal vücut ağırlığı grubu. Her iki gruptaki hastalara 3 mg/kg dozunda %2'lik prilokain toplam 40 mL %0,9 NaCl ile dilüye edildi. Tüm hastalarda kol hacmi ölçüldü. Duyusal ve motor blok başlangıç zamanı ve süresi, turnike süresi kaydedildi. Ağrı vizüel analog skoru (VAS) ile değerlendirildi ve intraoperatif dönemdeVAS skoru >3 olması durumunda hastalara fentanil verildi. Toplam fentanil gereksinimi ve ilk fentanil uygulama zamanı kaydedildi. Postoperatif dönemde VAS>3 olması durumunda NSAID'ler verildi. Turnikenin açılmasından ilk analjezik gereksinimine kadar ki süre kaydedildi. Bulantı-kusma, cilt döküntüsü, taşikardibradikardi, hipotansiyon-hipertansiyon, baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, hipoksemi, sedasyon, solunum depresyonu gibi yan etkiler kaydedildi. Demografik özellikler her iki grupta benzerdi. Gruplar arasında duyusal ve motor blok başlangıç zamanı ve süresi, turnike uygulama süresi, intraoperatif ve postoperatif analjezik gereksinimleri açısından anlamlı bir fark gözlenmedi. Her iki grupta herhangi bir yan etki gözlenmedi. İVRA sırasında LA dozunun hesaplanmasında ideal vücut ağırlığının kullanılmasının daha düşük toksisite riskiyle benzer anestezik koşullar sağlayabileceğini ve böylelikle gereksiz yüksek dozların önlenebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We aimed to develop a more definite and rationale parameter for calculation of local anesthetic dose during intravenous regional anesthesia (IVRA) according to anatomical variables of the patient. In this prospective, randomized study, 46 ASA I-II patients undergoing hand and forearm surgery under IVRA were randomly assigned to either Group I: Ideal body weight group or Group A: Actual body weight group. In both groups, prilocaine %2 at a dose of 3 mg/kgwas diluted in NaCl 0.9% in a total volume of 40 ml. In all patients, arm volume was calculated. The onset and duration of sensorial and motor blockade, duration of tourniquet application were recorded. Pain was evaluated by using visual analogue score(VAS) and fentanyl was given during intraoperative period when VAS score >3. Total fentanyl requirement and the first time of fentanyl administration were recorded. NSAIDs were given when VAS >3 during postoperative period. The time from tourniquet release to the first analgesic requirement was recorded. Adverse effects such as nausea-vomiting, skin rash, tachycardia-bradycardia, hypotensionhypertension, headache, dizziness, tinnitus, hypoxemia, sedation, respiratory depression were recorded. Demographical characteristics were similar in both groups. There was no significant difference between groups in terms of onset and duration of sensorial and motor block, duration of tourniquet application, intraoperative and postoperative analgesic requirements. There were no adverse effects in both groups. Using ideal body weight for calculation of local anesthetic dose during IVRA, could provide similar anesthetic characteristics with a lower risk of toxicity and thus unnecessary large doses could be prevented.