Pankreas duktal adenokarsinoma tanılı hastalarda tümör tomurcuklanması, epitelyal mezenkimal transizyon ve intratümöral nötrofil infiltrasyonu ile sağkalım ilişkisi
Relations of tumor budding, epithelial mesenchymal transition and intratumoral neutrophil infiltration with survival in pancreatic ductal adenocarcinoma
- Tez No: 433434
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ERDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Non-spesifik semptomlar nedeniyle geç dönemde tanı alan pankreas duktal adenokarsinoması (PDAK) invazyon ve metastaz kapasitesi yüksek bir tümör olup kansere bağlı ölümlerin en sık 4. sebebini oluşturmaktadır. E-kadherin ve b-katenin yanı sıra çok sayıda molekül tarafından düzenlenen, Epitelyal-mezenkimal transisyon (EMT); kanserlerde invazyon ve metastazdan sorumlu tutulan bir mekanizmadır. Ana tümör kitlesinden ayrılan en fazla 5 hücreden oluşan küçük tümör toplulukları olarak tanımlanan tümör tomurcuklanması (TT), EMT'nin morfolojik bir bulgusu olarak kabul edilmektedir. TT, non-prolifere, non-apopitotik, migratuvar ve invazyon kapasitesi yüksek, agresif tümör komponentini oluşturmaktadır. Tümör infiltre nötrofil lökositler (TİN) çok sayıda tümörde izlenebilen, prognoza etkisi tartışmalı olan bir bulgudur. TİN'lerin sekrete ettikleri elastaz ile e-kadherin hasarına neden olarak EMT'yi tetiklediği düşünülmektedir. Bu çalışma ile PDAK tanılı 56 olguda: TT, EMT ile ilişkili immünhistokimyasal parametreler, TİN varlığı incelenmiş; bu kavramların birbirleri ve hasta sağkalımı ile ilişkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2005-2014 yılları arasında incelenmiş, Whipple ve Distal Pankreatektomi materyallerinden PDAK tanısı almış, sağkalım-tedavi bilgilerine ulaşılan 56 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara ait tümörlü blokların tamamı patolojik parametreler açısından tekrar değerlendirilmiş; klinik parametreler kayıt altına alınmıştır. TT'nın en fazla gözlendiği bloka immünhistokimyasal olarak Pan-CK, E-kadherin, B-katenin, Vimentin, SMAve Ki-67 boyanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Due to the non-specific symptoms, pancreatic ductal adenocarcinoma (PDAC) is diagnosed in advanced stages. PDAC has a high tumor invasion and metastasis capacity and is the 4th most common cause of death due to cancer. As well as e-cadherin and b-catenin, epithelial-mesenchymal transition (EMT) is organized by many other molecules. It is a mechanism which held responsible in cancer invasion and metastasis. Tumor budding (TB) which is identified as a small population of maximum 5 cells separated from the primary tumor, is considered as a morphological finding of EMT. TB constitutes the non-proliferating, non-apoptotic, migratory, highly invasive and aggressive tumor component. Tumor infiltrating neutrophil leukocytes (TIN), which can be observed in many tumors, has a questionable impact on prognosis. It is thought that elastase, secreted by TIN, causes e-cadherin damage which triggers EMT. Materials and Methods: 56 PDAC diagnosed cases from resection specimens between years 2005-2014 in Ankara University School of Medicine whose survival and treatment data's were obtained included to the study. All tumor blocks of patients were re-evaluated for pathological parameters.