Nonmetastatik pankreas duktal kanser tanılı ve whipple operasyonu uygulanan hastalarda sağkalım verilerinin ve prognoz üzerine etkisi olan faktörlerin belirlenmesine yönelik retrospektif çalışma; tek merkez deneyimi
A retrospective study to determine survival data and factors affecting prognosis in patients diagnosed with nonmetastatic pancreatic ductal cancer and undergoing whipple operation; single center experience
  1. Tez No: 746282
  2. Yazar: TOYLY MEREDOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER UĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada pankreas duktal adenokarsinom nedeniyle whipple operasyonu uygulanan hastalarda sağkalım ve prognozu etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Merkezimizde 2015 ve 2018 tarihleri arasında pankreas duktal adenokarsinom nedeniyle whipple operasyonu geçiren toplam 50 hasta, retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, kilo, sigara kullanımı, pre op diabet varlığı. pre op tümör markerı olan ca 19-9 ölçüm değeri, post op ca 19-9 yükseldiyse tarihi ile beraber ve yine yükselmeyen hastalarda de post op ca 19-9 düzeyleri tarandı. Patoloji raporundan lenfovaskuler invazyon, çıkartılan total lenf nodu sayısı, metastatik lenf nodu sayısı ve tümör çapı, perinöral invazyon taramaya eklendi. Post op kemoterapi veya radyoterapi alma durumu, protokolü, ajan kullanımı ve kürü tarandı. Hastalar nüks olan (n=27) ve nüks olmayan (n=23) olmak üzere, iki gruba ayrıldı. Bulgular: Nüks olan ve olmayan grupların cinsiyet, yaş, DM, sigara kullanımı, sigara adedi, mortalite, differansiyasyon, N evre, T evre, lenfovasküler invazyon ve perinöral invazyon değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Adjuvan KT ve RT kullanımı ile süreleri nüks eden grupta istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksekti (p0.05), ancak postop CA19-9 düzeyi nüks olan grupta anlamlı şekilde daha yüksekti (p0.05). Nüks ile adjuvant KT, adjuvant RT ve post op CA19-9 arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde ilişki vardı (p0.05). Sonuç: Araştırma sonuçları, pankreas duktal adenokarsinom olgularda nüks olan ve olmayan hastaların karaciğer metastazı dışında mortalite üzerinde etkili parametreler bakımından fark olmadığını gösterdi. Perinöral ve lenfovasküler invazyon varlığı ise her iki grupta da, survey süresini anlamlı şekilde düşürmekteydi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine the factors affecting survival and prognosis in patients who underwent whipple operation for pancreatic ductal adenocarcinoma. Method: A total of 50 patients who underwent whipple operation for pancreatic ductal adenocarcinoma in our center between 2015 and 2018 were retrospectively included in the study. Age, gender, weight, smoking, presence of pre-op diabetes of the patients. The measurement value of ca 19-9, which is a pre-op tumor marker, and the date if post-op ca 19-9 increased, and post-op ca 19-9 levels in patients who did not increase again were scanned. Lymphovascular invasion, total number of lymph nodes removed, number of metastatic lymph nodes and tumor diameter, perineural invasion were added to the scan from the pathology report. Post op chemotherapy or radiotherapy status, protocol, agent use and cure were scanned. The patients were divided into two groups as relapsed (n=27) and non-relapsed (n=23). Results: There was no statistically significant difference between the groups with and without relapse between gender, age, DM, smoking, number of cigarettes, mortality, differentiation, N stage, T stage, lymphovascular invasion and perineural invasion (p>0.05). With the use of adjuvant CT and RT, the duration was statistically significantly higher in the relapsed group (p0.05), but postoperative CA19-9 levels were significantly higher in the relapsed group (p0.05). There was a statistically significant and positive correlation between recurrence and adjuvant CT, adjuvant RT and post op CA19-9 (p0.05). Conclusion: The results of the study showed that there was no difference in the parameters affecting mortality in pancreatic ductal adenocarcinoma patients with and without recurrence, except for liver metastasis. Presence of perineural and lymphovascular invasion significantly decreased the duration of surveillance in both groups.