Fototerapi alan hastaların fototerapi öncesi ve sonrası thiol/disülfit dengesinin araştırılması
Investigation of thiol / disulfide balance before and after phototherapy in patients receiving phototherapy
- Tez No: 538694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜZELÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Yenidoğan sarılığında thiol/disülfid dengesinin ve ilgili oksidatif stres parametrelerinin fototerapi ile beraber değişimini araştırmayı hedefledik. Yöntem: Çalışmaya bilirubin seviyesi yüksek 45 bebek alındı. Fototerapi öncesi ve sonrası gerekli işlemler yapılıp kan örnekleri alındı ve total thiol, native thiol, thiol/disülfid değerleri incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 45 yenidoğanın ortalama kiloları 2,81±0,57 kg, ortalama doğum haftaları 36,52±2,61 haftaydı. Fototerapi öncesi total bilirubin düzeyi 14,83±4,50 idi. Fototerapi sonrası bilirubin düzeyi düşmüş olup istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,000). Ayrıca native thiol seviyesi azalmış ve thiol/disülfid oranı ile total thiol seviyesi anlamlı ölçüde artmıştır (p=0,000).Genel olarak oksidan ve antioksidan parametrelerinde ciddi bir değişiklik saptanmadı. Sonuç: Fototerapi sonrası bilirubin düzeyinin düşmesi buna bağlı olarak oksidan değerinin artışı enzimatik aktiviteler, protein seviyeleri, fototerapinin uygulanış biçimlerine göre değerlendirildi. Thiol/disülfid dengesinin artışı veya azalışının birden fazla faktöre bağlı olduğu anlaşıldı. Yapılan çalışmaların ise genelde belirli faktörler üzerine yoğunlaşıp varolan durumu tam açıklayamadığı görülmektedir. Dolayısıyla konu ile ilgili daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to research the change of thiol/disulphide homeostasis and related oxidative stress parameters through the phototheraphy in newborn hyperbilirubinemia. Method: 45 infants with high level bilirubin were included in this study.The blood samples were taken before and after the phototherapy and then evaluated the total thiol , native thiol , thiol/disulphide leves. Findings: The newborn infants were 2,81±0,57 kg average weight and 36,52±2,61 weeks. Total bilirubin level was 14,83±4,50 before phototherapy and after phototherapy was decreased so that was statistically significant (p=0,000). So native thiol level has decreased and thiol/disulphide ratio,total thiol levels are significantly increased (p=0,000). İn general were not observed important change on oxidant-antioxidant parameters Conclusion: After photherapy, reducing of bilirubin levels therefore increasing of oxidant level was were evaluated according to enzymatic activities, lipid levels,application ways of photherapy etc.. It was realised that thiol/disülphide homeostasis depends on various factors. It seemed that prior works focus on specific factors and couldn't explain the existing situations exactly. That's why we think that more comprehensive works are needed about this issue.