Hiperbilirubinemisi olan yenidoğan bebeklerde ferroptosis mekanizması incelenmesi
Investigation of ferroptosis mechanism in newborns with hyperbilirubinemia
- Tez No: 777313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızda demir aracılı oksidatif hücre ölümü (ferroptoz) hakkındaki mevcut bilgileri ve bunun neonatal hiperbilirubinemi patogenezindeki rolününün araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım ünitesinde hiperbilirubinemi tanısıyla takip ve tedavi edilen 44 ve kontrol gurubu olarak sağlıklı 42 olmak üzere toplam 86 olgu alındı. Zamanında doğmuş (miad) yenidoğanlar da postnatal ilk 7 günü, zamanından önce doğan (prematüreler) bebeklerde ise yaşamının ilk 14 gününde olup Amerikan Pediatri Akademisi bilirubin nomogramına göre fototerapi veya exchange kriterlerini karşılayan olgular çalışmaya dâhil edildi. Çalışmaya katılan tüm olgulardan 2 ml venöz kan örnekleri alındı. Alınan numunelerden elisa yöntemi ile GPX4, GSH, GSSG, LOOH çalışıldı. Elde edilen verileri IBM SPSS 21.0 for windows paket programı kullanılarak istatistiksel analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 86 olgunun %46,6'sı (n=40) kız, %53,4'ü (n=46) erkek idi. Çalışmaya alınan olguların yaşları 2 ile 6 gün arasında değişmekte olup, ortalama 4,50±1,58 gün idi. Olguların doğum kiloları 980 ile 4.500 gram arasında değişmekte olup, ortalama 2.763,93±702,86 gram idi. Doğum şekillerinin; %9,4'ünün (n=8) NSVD iken, %90,6'inin (n=78) C/S olduğu, %41,8'inde (n=36) erken doğum, %59,2'sinde (n=50) miad doğum olduğu tespit edildi. Bebeklerin kan grupları incelendiğinde; %27,9'unun (n=24) 0 grubu, %41,8'inin (n=36) A grubu, %26,8'inin (n=23) B grubu ve %3,5'inin (n=3) AB grubu olduğu izlendi. Direkt Coombs testinin %18,7'sinin (n=16) pozitif, %81,3'ünün (n=70) negatif olduğu, total bilirubin ölçümleri 0,4 ile 35 arasında değişmekte olup, ortalama 14,88±3,67 olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to investigate the current knowledge about iron-mediated oxidative cell death (ferroptosis) and its role in the pathogenesis of neonatal hyperbilirubinemia. Materials and Methods: A total of 86 patients, 44 of whom were followed up and treated with the diagnosis of hyperbilirubinemia and 42 healthy as the control group, were included in this prospective study. Cases that met the criteria for phototherapy or exchange according to the American Academy of Pediatrics bilirubin nomogram were included in the study. Venous blood samples of 2 ml were taken from all subjects participating in the study. GPX4, GSH, GSSG, LOOH were studied by elisa method from the samples taken. Statistical analysis of the obtained data was made using IBM SPSS 21.0 for windows package program. Results: Of the 86 cases included in the study, 46.6% (n=40) were female and 53.4% (n=46) were male. The ages of the subjects included in the study ranged from 2 to 6 days, with a mean of 4.50±1.58 days. Birth weights of the cases ranged between 980 and 4.500 grams, with a mean of 2,763.93±702.86 grams. Birth patterns; While 9.4% (n=8) had NSVD, 90.6% (n=78) had C/S, 41.8% (n=36) had preterm birth, 59.2% (n=50) term delivery was detected. When the blood groups of the babies are examined; 27.9% (n=24) were group 0, 41.8% (n=36) group A, 26.8% (n=23) group B, and 3.5% (n=3) =3) It was observed that there was an AB group. 18.7% (n=16) of the direct Coombs test were positive and 81.3% (n=70) were negative, total bilirubin measurements ranged between 0.4 and 35, with an average of 14.88±3.67 was measured.