Madde kullanım öyküsü bulunan ergenlerde aile ve sosyal destek sistemlerinin incelenmesi Gaziantep ili örneği
The history of subtance abuse in adolescents investigation of family and social support systems in Gaziantep example
- Tez No: 433464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÖKÇEARSLAN ÇİFCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Madde kullanımı dünyada olduğu gibi ülkemizde de basta gençler olmak üzere toplumun birçok kesimini etkileyebilen biyolojik, psikolojik ve sosyal boyutları olan ve toplum sağlığını tehdit eden en ciddi sorunlardan birisidir. Bununla birlikte ergenlerin madde kullanımına yönelmesinde birçok faktörün etkili olduğu kabul edilmektedir. Aile ve sosyal destek düzeylerinin, madde kullanımı ile doğrudan ilişkisinin olduğu bilinmekte olup aynı şekilde önleme ve tedavi sürecinde de aile ve sosyal destek sistemlerinin çok önemli etkileri olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma ile madde kullanım öyküsü bulunan ergenlerin; bağımlılık profilleri ile aile ve sosyal destek sistemleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çalışmanın evrenini, madde kullanım öyküsü bulunan bu nedenle, haklarında adli makamlarca koruma-tedbir kararları alınarak geçici veya uzun süreli barınma ve rehabilitasyon hizmetleri için Gaziantep Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Şahinbey Çocuk Destek Merkezine yerleştirmeleri yapılan 106 ergen oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan deneklere 'Çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği (MSPSS), Bağımlılık Profil İndeksi Ergen formu (BAPİ-E) ile 'kişisel bilgi formu' uygulanmıştır. Değişkenler arasında ilişki ve anlamlı bir farklılık olup olmadığının belirlenmesi amacı ile Anova ve T testi istatistiksel analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ergenlerin bağımlılık profilleri ile ilgili sonuçların anlamlı bir şekilde yüksek olduğu, çok boyutlu algıladıkları sosyal destek düzeylerinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ergenlerin sosyo demografik özellikleri ile algıladıkları sosyal destek düzeyi ve bağımlılık profili arasında istatistiki anlamda farklılaşma bulunmamış olup psikiyatrik tedavi görme durumu ile bağımlılık profili arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Anahtar Kelime: Ergen madde kullanımı, bağımlılık profili, sosyal destek, sosyal hizmet müdahalesi
Özet (Çeviri)
Substance abuse as in the world in our country, especially young people, including many segment of society that can affect the biological, psychological and social dimensions, and the most serious threat to public health is one of the problems. However, many factors not miss the substance use of adolescents to be effective. The levels of family and social support, the direct relationship with substance abuse, was known in the same way it is in the process of prevention and treatment of family and social support systems are thought to be very important effects. This study is aim to history of substance use with adolescents; Addiction profiles are explored the relationship between family and social support systems. This study is history of the universe, substance abuse,rights of judicial authorities taking decisions for conservation-measures temporary or long term housing and rehabilitation services for Gaziantep Provincial Directorate of family and social policies,Şahinbey constitutes child support Centre placements made 106 adolescents.Participants in the study subjects ' perceived social support scale (MSPSS) multidimensional, you profile the dependency Index Adolescent form (BAPİ-E) were applied to the personal information form. The relationship between variables and significant difference with the goal of determining whether Anova and T testi statistical analysis tests were used. The results of the research on adolescent addiction profiles to be significantly higher, perceived level of social support multidimensional has been found to be moderate. statistical dependence between social support and perceived socio demographic profile of adolescents has been no differentiation in the sense that there is a significant relationship between addiction and psychiatric treatment in profile status. Key Word: Child Subtence abuse, Addiction Profil, Social Supports, Social Works intervention.